oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Anna Dymna stworzy ośrodek dla dzieci - aut. Joanna Kielas, Dziennik Bałtycki 2.08.2005

Dzieci niepełnosprawne z całej Europy, wraz ze swymi rodzinami, będą odpoczywać i wracać do zdrowia w Lubiatowie koło Choczewa. Właśnie dla nich w tej kaszubskiej miejscowości ma powstać integracyjny ośrodek wczasowo-rehabilitacyjny. Chce go otworzyć znana aktorka Anna Dymna, razem ze swoją Fundacją Mimo Wszystko. Centrum będzie się znajdowało w byłej bazie wojsk rakietowych. - Lubiatowo to oaza spokoju, są tu piękne lasy i czyste plaże - tłumaczy decyzję o lokalizacji Dymna.

Pieniądze na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy unijnych. Działania aktorki popierają przedstawiciele Lasów Państwowych i władze lokalne, w tym wójt gminy Choczewo, Jacek Michałowski. Przekazanie terenu na ośrodek - w lesie, nad brzegiem morza - ma nastąpić w przyszłym miesiącu, a pierwszy obóz planowany jest na lato przyszłego roku. - Do pomocy przyjadą wolontariusze - zapowiada aktorka. - Nie będzie to jednak typowy pobyt rehabilitacyjny, raczej wypoczynek pod namiotami, stanowiący jakby przedsmak i zapowiedź tego, co zamierzamy robić z wolontariuszami w przyszłości.

A w przyszłości w Lubiatowie na młodych rehabilitantów będą czekały zajęcia ruchowe i terapeutyczne, zabiegi z hipoterapii oraz ścieżka zdrowia w lesie. Będzie to pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Lubiatowskie centrum ma funkcjonować na wzór jednego z ośrodków, jaki Anna Dymna odwiedziła podczas swego pobytu w USA. Założycielka Fundacji Mimo Wszystko zwiedzała w Ameryce tego rodzaju placówki, aby poznać tamtejsze metody pomocy ludziom niepełnosprawnym.

Teraz pomysłodawczyni przedsięwzięcia czeka na podpisanie z Lasami Państwowymi umowy o przejęciu terenu przez jej fundację. - Wówczas będzie można dopracować wiele spraw - mówi Anna Dymna. - Powstanie kosztorys inwestycji, zostaną zaplanowane kolejne etapy adaptacji obiektów.

Anna Dymna niepełnosprawnym - aut. Maja Fenrych, Gazeta Wyborcza 1.08.2005

W okolicach Lubiatowa pod Wejherowem spędza wakacje od wielu lat aktorka Anna Dymna, tu ładuje akumulatory przed swoimi kolejnymi rolami, a teraz chce tu ściągnąć niepełnosprawnych z całej Polski. Dla nich tworzy ośrodek wczasowo-rehabilitacyjny.

- To będzie ośrodek na światowym poziomie, takiego u nas jeszcze nie ma - zapowiada Anna Dymna, jedna z najsłynniejszych polskich aktorek. - To takie miejsce radości, a moje największe marzenie, niepełnosprawni będą tu wypoczywać i rehabilitować się razem z pełnosprawnymi.

To na razie plany, ale bardzo realne. Aktorka, która od dwóch lat prowadzi Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko", już prawie ma w garści teren, na którym powstanie placówka. Będzie go bezpłatnie wypożyczać od Dyrekcji Lasów Państwowych. To była jednostka wojskowa w Lubiatowie. Nieco ponad cztery hektary, a na nich mnóstwo drzew, pośród których stoją opuszczone wojskowe budynki.

- Formalności może uda nam się załatwić w ciągu miesiąca - deklaruje Ewa Rogaczewska z nadleśnictwa Choczewo, gminy w której leży Lubiatowo.

Jak wszystko dobrze pójdzie, to w ciągu trzech lat powstanie tu Europejski Integracyjny Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny dla Osób Niepełnosprawnych "Spotkajmy się". Jego nazwa pochodzi od programu w telewizyjnej Dwójce, który prowadzi Dymna.

- To nie będzie azyl dla niepełnosprawnych, a miejsce tętniące życiem, będzie nawet restauracja, a latem chcę tu organizować letnie festiwale gwiazd - podkreśla aktorka. - Wiem, że nie zawiodą mnie przyjaciele: Irena Santor, Paweł Kukiz, Anna Maria Jopek, Edyta Bartosiewicz.

Mają tu powstać miejsca noclegowe dla około stu osób, będzie basen, sale do rehabilitacji. Nie zabraknie hipoterapii i dogoterapii.

- Ale podstawą będzie terapia lasem, to magiczne miejsce - uśmiecha się słynna Ania, wnuczka Kargula i Pawlaka z filmu "Nie ma mocnych". - Podobny ośrodek istnieje w New Jersey w USA, przyjeżdżają do niego niepełnosprawni i wolontariusze z całego świata.

Jeśli chcesz pomóc

Fundacja już ruszyła ze zbiórką. Pierwsze kwesty odbyły się w Krakowie, pieniądze można też wpłacać na fundacyjne konto:

ING Bank Śląski 70 1050 1445 1000 0022 7599 1459 hasło: Lubiatowo.