oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Kielce: Dwa domy pomocy społecznej zostaną połączone

(aut. anar, Gazeta Wyborcza 9.07.2006; dps.pl 10.07.2006)

 

Już wkrótce Dom Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej zostanie połączony z Domem Pomocy Społecznej w Dobromyślu. Mieszkańcy z Dobromyśla przeprowadzą się na Jagiellońską do końca października. Dzięki temu znajdą się wreszcie pomieszczenia dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Uchwałę w sprawie połączenia dwóch kieleckich DPS-ów kieleccy radni podejmą na najbliższej sesji 13 lipca.

- Chcemy połączenia z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że w DPS-ie przy ulicy Jagiellońskiej jest coraz więcej wolnych miejsc. Taka sytuacja zaistniała po zmianie przepisów - mówi Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. I wyjaśnia, że teraz za pobyt w DPS nie płaci już budżet państwa, lecz gmina i rodziny mieszkańców. - Dom przy Jagiellońskiej nie może świecić pustkami, bo pieniądze idą do niego za ludźmi. Poza tym budynek w Dobromyślu przestaje spełniać standardy i wymagałby dużego remontu, którego koszt wyniesie kilka milionów złotych. Miasta nie stać teraz na taki wydatek - dodaje Scelina.

Początkowo pomysł budził protesty mieszkańców DPS-u przy Jagiellońskiej oraz pracowników DPS-u w Dobromyślu, którzy obawiali się utraty pracy.

- Udało się nam jednak rozwiać wątpliwości protestujących. Część budynku przy Jagiellońskiej zostanie zaadaptowana specjalnie na potrzeby nowych mieszkańców. A osoby, które miały największe wątpliwości w związku z połączeniem, kilkakrotnie odwiedzały mieszkańców Dobromyśla i już oswoiły się z tą myślą. Pracownicy z Dobromyśla mogą nie obawiać się utraty pracy, przejdą wraz z podopiecznymi - zapewnia Scelina.

Mieszkańcy będą przenoszeni stopniowo. Ostatnia z ponad 60 osób zamieszka przy Jagiellońskiej w październiku. W opuszczonym budynku ma powstać Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, który władze miasta planują otworzyć w styczniu. Przez dwa miesiące będą tam trwały drobne prace remontowe.