oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. aga - Gazeta Wyborcza 7.05.2007; dps.pl 18.06.2007)

Pierwszy w Polsce Dom Policyjnego Seniora powstanie na Podlasiu. Schronienie w nim znajdą byli policjanci, którzy nie mają własnego domu lub potrzebują całodobowej opieki lekarskiej. Jeżeli policjanci zdobędą pieniądze, ośrodek zacznie działać w przyszłym roku.

Jak podaje "Gazeta Policyjna" dom dla 130 osób powstanie we wsi Żebry-Laskowiec (gmina Nowe Piekuty). Inwestorzy pozyskali już dwuhektarową działkę wraz z budynkiem po byłej szkole podstawowej. Główny obiekt zostanie zbudowany na planie litery H. Będą to jakby dwa równoległe budynki połączone łącznikiem. Między nimi powstaną dwa naturalne dziedzińce. Dom seniora będzie miał cztery kondygnacje: piwnicę, parter, piętro i poddasze.

Z inicjatywą jego stworzenia wyszło Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna", które szybko nawiązało współpracę z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów oraz Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych RP.

- To doskonała inicjatywa. Nie wszyscy policjanci mają rodziny. Bardzo często jest tak, że z racji wykonywania niebezpiecznego zawodu zaniedbują najbliższych i na stare lata zostają sami - mówi nadkomisarz Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy podlaskiej policji. - Dom policyjnego seniora daje wiele możliwości. Znajdą się tam ludzie, którzy mieli te same zainteresowania, problemy i po prostu będzie im raźniej.

Niebawem każdy policjant z własnych poborów będzie mógł wpłacać na ten cel dwa złote miesięcznie. Budowa rozpocznie się wtedy, gdy na konto wpłynie co najmniej 2,5 mln zł. Nastąpi to najprawdopodobniej na przełomie 2007 i 2008 roku. Na całą inwestycję potrzeba około 7 mln zł

Domy seniorów w Polsce

Księża, lekarze, aktorzy i muzycy - te grupy zawodowe mają swoje domy seniora na terenie całej Polski

  • Domy księży emerytów są na terenach większości diecezji w Polsce. W Białymstoku taki ośrodek mieści się przy ul. Cedrowej.
  • Dom Lekarza Seniora w Turośni Kościelnej
  • Dom Aktora Seniora w Skolimowie
  • Powstaje Dom Muzyka w Górze Kalwarii