oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Monika Rosmanowska - Gazeta Wyborcza 3.07.2007;dps.pl 10.07.2007)

 

Hotel i kawiarnia przystosowane do obsługi niepełnosprawnych i przez nich prowadzone, kompleks konferencyjno-szkoleniowy, pomieszczenia rehabilitacyjne oraz siedziby kluczowych dla niepełnosprawnych instytucji - wszystko to od 2009 roku będzie można znaleźć pod jednym adresem.

W Kielcach powstaje Centrum Niepełnosprawnych. Budynek stanie u zbiegu ulic Wesołej i Bodzentyńskiej, w miejscu obecnego parkingu. Miasto już przekazało na ten cel działkę, a Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z kieleckim Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosił konkurs na projekt architektoniczny. Koszt całego przedsięwzięcia to 12 mln zł. 3 mln już zostały zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, a o kolejne miasto stara się z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13. Wsparcie zadeklarował też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- To cenna inicjatywa i obiecuję, że na budowę centrum przekażemy tyle, ile będziemy mogli. Sfinansujemy likwidację barier architektonicznych i wszystko to, co będzie się mieściło w naszych kompetencjach - zapewnia Ryszard Wijas, prezes PFRON-u.

W budynku centrum będą się mieścić: Centrum Informacji Społecznej, sale konferencyjne i szkoleniowo-warsztatowe, pomieszczenia rehabilitacyjne, a także hotel i restauracja prowadzone przez niepełnosprawnych. W budynku swoje siedziby będą też miały organizacje pozarządowe. Większość spraw niepełnosprawni będą więc mogli załatwić w jednym miejscu.

- Jako środowisko jesteśmy bardzo rozproszeni. Budowa centrum jest więc ogromnie potrzebna. Mam też nadzieję, że dzięki centrum uda nam się dotrzeć do niepełnosprawnych z małych miejscowości, którzy często nie wychodzą z domów. Wierzę, że spotkamy się przy Bodzentyńskiej - mówi Ewa Sałaj z Fundacji Aktywna Rehabilitacja.

Prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć w 2009.