oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym 10.03.2010; dps.pl 11.03.2010)

 

 

Od 8 do 20 marca 2010 roku w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach można oglądać zdjęcia przedstawiające osoby chore na mózgowe porażenie dziecięce z cyklu "Patrzeć z nadzieją". Oficjalnego otwarcia ekspozycji dokonał Poseł Marek Plura wraz z Panią Ewą Jagiełło Prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym, które jest pomysłodawcą projektu fotograficznego.

 

Wernisaż towarzyszył corocznej gali Lady D., podczas której wyróżniane są kobiety szczególnie aktywne na polu działalności społecznej. Nagrody przyznawane są z inicjatywy posła Marka Plury, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. W roku 2010 wyróżnienia Lady D. zostały przyznane aż w sześciu kategoriach.

 

Wśród laureatek znalazły się osoby cierpiące na mózgowe porażenie dziecięce. Marta i Magdalena Wróbel z Inowrocławia (woj. pomorsko – kujawskie) zostały nagrodzone w kategorii aktywność społeczna. Obie siostry Wróbel chorują na dziecięce porażenie mózgowe, są absolwentkami socjologii, dziennikarkami obywatelskimi publikującymi na portalu Wiadomości24.pl teksty o osobach niepełnosprawnych, ich problemach i sukcesach. W swych artykułach zachęcają do samodzielności, do nauki i rozwoju, piszą o sposobach na integrację - wydały mini poradnik, realizują z sukcesem wiele akcji pomocy.

 

Wywiad z Marta i Magdalena Wróbel, laureatkami nagród Lady D. możecie Państwo przeczytać na stronie: http://www.wiadomosci24.pl

 

Lady D 2010 roku:

  • Kultura i sztuka: pani Kaja Kosowska – mimo iż nie widzi od urodzenia, jest pianistką absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie studiuje tam swój drugi kierunek - kompozycję, jako solistka z powodzeniem koncertuje m.in. z orkiestrą Simfonietta Cracovia oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, przygotowuje swoją pierwszą, płytę.
  • Sport: pani Dorota Bucław, - mistrzyni Polski w tenisie stołowym osób z tetraplegią, mieszka w Solcu Kujawskim, po wypadku samochodowy, podczas którego złamała kręgosłupa szyjny, mimo całkowitego paraliżu wróciła do pasji sportowej, tym razem już na wózku, zachęca innych do rozwoju przez sport, a jej marzeniem jest udział w paraolimpiadzie w Londynie w 2012 r. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mogła przybyć na dzisiejszą uroczystość.
  • Aktywność zawodowa: pani Iwona Szarkowicz - porusza się na wózku, jest nauczycielką j. angielskiego z Siemianowic Śl., jest autorytetem dla uczniów, których swoją postawą uwrażliwia na drugiego człowieka, współtworzy szkolną grupę wolontariuszy, jest inicjatorem wielu imprez integracyjnych.
  • Dobry start: pani Aldona Plewińska, to 18-letnia Katowiczanka, uczennica klasy maturalnej, mimo niepełnosprawności - urodziła się bez nóg i ręki - odnajduje radość życia i pasję jako fotomodelka, wiele osób mogłoby jej pozazdrościć wiary w siebie i energii, którą rozsiewając wokół zyskuje wielu przyjaciół.
  • Wyróżnienie specjalne: pani Jolanta Janikowska-Skwara z Katowic ze swą niepełnosprawnością ruchu zmaga się już od lat 50-tych, przełamując ówczesne stereotypy i ograniczenia ukończyła studia filologiczne, działała w opozycji solidarnościowej, jest dziennikarką i społecznikiem, dzięki przygotowaniu prawniczemu udziela porad obywatelskich, jest ikoną aktywności osób starszych w swoim mieście.