oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Reprezentacje Warsztatu Terapii Zajęciowej z miejscowości Ryn (Warmińsko - Mazurskie) oraz WTZ Fundacji Mielnica z Konina (Wielkopolska) zdobyły wspólnie tytuł najlepszej drużyny Abilimpiady `2001. Zorganizowana po raz piąty w Koninie Ogólnopolska Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka "Abilimpiada `2001" zakończyła się w niedzielę.

W dwudniowej imprezie, jedynej tego typu w Polsce, uczestniczyło prawie 200 zawodników. Reprezentowali ponad 30 placówek, przede wszystkim warsztaty terapii zajęciowej, ale także domy i ośrodki pomocy społecznej.

Była wśród nich grupa niepełnosprawnych ze Lwowa, z której to wywodzi się laureatka nagrody dla najmłodszego uczestnika tegorocznej abilimpiady (od angielskiego słowa ability: zdolność, możność) Krystyna Kosta.

Ponad godzinę trwało wręczanie nagród i wyróżnień w kilkunastu abilimpiadowych konkurencjach. Niepełnosprawni m.in. malowali na tkaninie i ceramice, rzeźbili w drewnie, ozdabiali półmiski, haftowali, tworzyli oryginalne kompozycje przestrzenne z papieru, sznurka, masy, drutu, robili sałatkę owocową, szyli, pokazywali swoje umiejętności informatyczne, komponowali bukiety z żywych i suchych kwiatów.

Nagrody otrzymali: autorzy najlepszego wiersza miłosnego, najbardziej interesującej kartki z pamiętnika oraz opisu swojego sposobu na życie i pokonanie własnej niepełnosprawności. Laureatka tej ostatniej kategorii, Wioletta Adamska z Gniezna, zdradziła, że w życiu posługuje się mottem "Uśmiechnij się do świata, a wówczas świat uśmiechnie się do ciebie".

Piąta edycja abilimpiady zaowocowała hymnem, który od tej pory będzie towarzyszył imprezie. Spośród kilku przygotowanych na konkurs propozycji, wybrano utwór Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji Mielnica w Koninie.

Abilimpiady odbywają się w wielu krajach. Jako pierwsza zaczęła organizować je Japonia pod koniec lat 70-tych. W Polsce impreza ta pojawiła się w 1997 roku z inicjatywy doktora Piotra Janaszka, założyciela Fundacji Mielnica z siedzibą w Koninie, tragicznie zmarłego byłego prezesa Towarzystwa Walki z Kalectwem (TWK). Od tej pory każdego roku polską abilimpiadę organizują: Fundacja Mielnica oraz Zarząd Główny TWK i oddział terenowy w Koninie.