oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz RUDA ŚLĄSKA. Piąte urodziny obchodzi wirecki Dom Czasowego Pobytu "Convivo". Convivo działa w ramach Caritas Archidiecezji Katowickiej jako dom opieki dla ludzi starszych. Uruchomienie placówki było możliwe w dużej mierze dzięki siostrom Boromeuszkom, które przekazały na ten cel własny budynek. W ciągu pięciu lat działalności przewinęły się przez niego 222 osoby.

- Nazwa oznacza "żyć wspólnie". Osoby starsze i schorowane znajdują tu fachową opiekę medyczną i miłe towarzystwo. Niektóre są tutaj już od trzech lat - opowiada o placówce jej dyrektorka, Katarzyna Eider.

- Jeśli rodziny oddają nam pod opiekę swoich staruszków, to przede wszystkim z troski o ich zdrowie. Same często nie potrafią o nich zadbać, bo np. dużo pracują. Jeśli ktoś zostaje na dłużej, to dlatego, że po prostu czuje się tu dobrze - dodaje K. Eider.

Uroczystość zbiegła się z oddaniem do użytku nowego biura. Po symbolicznym przecięciu wstęgi biuro poświęcił ksiądz Zenon Ryzner, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej i jeden z pomysłodawców utworzenia placówki. Nie zabrakło również okolicznosciowych upominków dla pań pracujących w domu od początku jego istnienia: emerytowanej Stefanii Sapich, Beaty Wiklińskiej, Marii Seifried i Barbary Palasz.

Obecny na obchodach prezydent Andrzej Stania, wyrażając uznanie dla osiagnięć Convivo, przypomniał jednocześnie, że co roku na pomoc społeczną miasta przeznacza 13,5 procent swego budżetu.

- Mam nadzieję, że dochody Rudy Śląskiej będą rosły i środki na ten cel bedą coraz wieksze - powiedział Andrzej Stania. Pracownicy katowickiego hospicjum Caritas przekazali ośrodkowi ssak pomocny w pielęgnacji chorych.