oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Wodny Świat w kuchni, śniadanie wielkanocne i origami to jedne z nowych konkurencji VI Ogólnopolskiej Olimpiady Umiejętności Osób Niepełnosprawnych "Abilimpiada 2002" im. Doktora Piotra Janaszka.

Ta jedyna tego typu impreza w Polsce odbędzie się w tym roku od 26 do 28 kwietnia w Koninie (Wielkopolska). Wezmą w niej udział reprezentanci kilkudziesięciu warsztatów terapii zajęciowej i ośrodków pomocy społecznej z całego kraju - poinformowała PAP sekretarz Abilimpiady Katarzyna Bonier.

Niepełnosprawni uczestnicy Abilimpiady (z ang. ability - możność, zdolność) pokażą swoje umiejętności w kilkunastu konkurencjach, m.in. plastyce, rzeźbie, stolarstwie, robótkach ręcznych, informatyce, zdobieniu półmisków, komponowaniu bukietów z suchych i żywych kwiatów. Zaprezentują swoje talenty fotograficzne i literackie.

W tym roku będzie też kilka nowych konkurencji. Po raz pierwszy zawodnicy przygotują tradycyjne śniadanie wielkanocne. Wodny Świat przygotują w kuchni, komponując z galarety i różnych produktów oryginalne potrawy. Zręczność i wyobraźnię zaprezentują w sztuce origami i papieroplastyce.

Nowością będzie konkurencja "Twoje rady na odpady". Wezmą w niej udział dwu-trzyosobowe drużyny, których zadaniem będzie wykonanie z dowolnych materiałów odpadowych jakiegoś użytecznego przedmiotu.

Abilimpiady odbywają się w wielu krajach. Jako pierwsza zaczęła je organizować Japonia, pod koniec lat 70-tych. W Polsce impreza ta pojawiła się w 1997 roku z inicjatywy doktora Piotra Janaszka, założyciela Fundacji Mielnica z siedzibą w Koninie, tragicznie zmarłego byłego prezesa Towarzystwa Walki z Kalectwem. Od tej pory każdego roku polską Abilimpiadę organizują: Fundacja Mielnica i Towarzystwo Walki z Kalectwem