oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Warsztaty kijowe

Dziennik Bałtycki 14.05.2003

- To nie są warsztaty do niczego, bo kije mamy naprawdę - tłumaczy Alicja Mojko, na co dzień związana z gdańskim Teatrem Snów, która w ramach festiwalu Świat mało znany przygotowuje krótki pokaz sceniczny.

- Kije służą do tańca i ćwiczeń usprawniających, uczą giętkości, uwagi i koncentracji. A przede wszystkim - umiejętności odnajdywania się w każdym miejscu i w każdej przestrzeni, wiary w siebie.

W warsztatach uczestniczą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jedni szykują "akcję" z elementami teatru ulicznego, inni - koncert, etiudę sceniczną i prezentację tańca współczesnego. To, czego się nauczą, pokażą w najbliższy weekend, m.in. w Miejskim Domu Kultury na Oruni, w kinie Krewetka i na Targu Węglowym. Międzynarodowe Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świat mało znany", zorganizowane przez gdańskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Urząd Miejski w Gdańsku, odbywają się już po raz piąty. Organizatorzy dziękują za pomoc w ich przygotowaniu: PFRON, Pałacowi Młodzieży, Rafinerii Gdańskiej i Sephorze.

Niepełnosprawni - wszystko z wyobraźni

Dziennik Bałtycki 15.05.2003

Jeszcze dziś trwają warsztaty: teatralne, muzyczne, plastyczne, taneczne, malarskie i ceramiczne. Jutro - uroczysta inauguracja festiwalu "Świat mało znany" w Dworze Artusa w Gdańsku, który uświetni 40-lecie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

- Ten festiwal jest połączeniem różnych dziedzin sztuki tworzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną i artystów profesjonalnych - mówi Magdalena Skiba, przewodnicząca gdańskiego koła stowarzyszenia.

Anna Haracz, która uczy niepełnosprawnych tańca współczesnego, jeszcze nie wie, co z tego wyniknie, bo to bardziej zajęcia oparte na improwizacji i wyobraźni niż na technice.

- Ja proponuję jakieś zadanie, np. przestrzeń w ciele, a uczestnicy warsztatów wymyślają resztę - tłumaczy. - To taka zabawowa forma tańca.

Organizatorzy polecają sobotnie imprezy w Superkinie Krewetka: aukcję sztuki artystów z niepełnosprawnością intelektualną o godz. 16 i pokaz mody o godz. 17 oraz niedzielny happening Trash & Art przy Targu Węglowym, o godz. 12, podczas którego złączą siły wszyscy artyści.

Wystąpią niepełnosprawni

Dziennik Bałtycki 16.05.2003

Jest to festiwal sztuki tworzonej przez artystów z niepełnosprawnością intelektualną, połączony z prezentacją sztuki profesjonalnej.

Dziś, o godz. 17, w Dworze Artusa w Gdańsku - uroczysta inauguracja, a o godz. 19.30, na Długim Targu, spektakl uliczny "Dell'arte dla", grany przez niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Teatroterapia z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

- Szczególnie polecam jutrzejszy pokaz mody w klimacie błękitnego i różowego okresu Picassa, który przygotowuje Maria Pietrusza-Budzyńska z Lublina - mówi Magdalena Skiba, przewodnicząca gdańskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. - O godz. 17, w superkinie Krewetka modelki i modele, w większości niepełnosprawni, będą prezentować stroje Galerii Centrum. To nie tyle przegląd atrakcyjnych kreacji, co manifestacja istnienia, połączona z budowaniem świadomości własnego ciała. Międzynarodowe Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbywają się pod hasłem "Świat mało znany".

Przed pokazem, o godz. 16, też w Krewetce odbędzie się aukcja dzieł sztuki artystów z niepełnosprawnością intelektualną. A w niedzielę, w samo południe, na Targu Węglowym - happening Trash & Art i wielka parada na Królewskiej Drodze. Niepełnosprawni artyści wystąpią w "akcji teatralnej", zademonstrują taniec współczesny i zagrają na instrumentach złomowych.

- Jeszcze nie wiem, co powstanie na styku mojego widzenia świata a ich możliwości, ale wierzę, że będą to dobre rzeczy - wyjawia Alicja Mojko, która przez kilka dni prowadziła warsztaty artystyczne dla niepełnosprawnych.

Paradowali niepełnosprawni

Dziennik Bałtycki 19.05.2003

Korowód ruszył, z Targu Węglowego, w samo południe. Jedni turlali plastikowe beczki i czynili wiele hałasu, inni tańczyli z białymi flagami na długich kijach, grali na tamburinach i machali balonami.

Wszyscy im przyklaskiwali. Nawet mimowie, którzy zwykle przy Królewskiej Drodze zastygają w bezruchu, ożywili się i przesyłali artystom pozdrowienia. A gdańscy riksiarze oferowali darmowy transport aż pod fontannę Neptuna. A potem, na Długim Targu, odbył się happening Trash&Art oraz spektakl plenerowy Adama Walnego z Białegostoku "Kuglarz i śmierć", który - na naszych oczach - próbował ożywić martwe figury. Te występy zakończyły Międzynarodowe Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świat mało znany".

- Było super - podkreśla Beniamin, który uczestniczy w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Tysiąclecia w Gdańsku. - Najbardziej podobał mi się koncert na beczkach.

Joanna Cwojdzińska z gdańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wspomina natomiast występ orkiestry Vita Activa.

- Gdy niepełnosprawni zagrali ragtime, publiczność nie mogła opanować łez - zauważa. - Oni są rewelacyjni! Festiwal "Świat mało znany" wpisał się w ogólnopolski program obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Szacuje się, że w Gdańsku mieszka ok. 48 tysięcy niepełnosprawnych. Co czwarty z nich jest upośledzony umysłowo.