oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Europejska Abilimpiada odbyta się w tym roku już po raz siódmy, tradycyjnie w Koninie. Jak dotąd jest to jedyna w Polsce Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych. Nazwa �abilimpiada" pochodzi od angielskich słów �ability" - sprawność, umiejętność i �olympics"-olimpiada.

Impreza została zorganizowana w oparciu o doświadczenia przywiezione z Czech i Słowacji. Ciekawostką jest fakt, że Szwedzi zafascynowani konińskim przedsięwzięciem, organizują od trzech lat swoją szwedzką Abilimpiadę. Głównym celem Abilimpiady jest promowanie i rozwijanie umiejętności niepełnosprawnych twórców, poszerzanie horyzontów w atmosferze współzawodnictwa i pokazanie społeczeństwu, często ukrytych, talentów osób niepełnosprawnych. Tegoroczna Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka była największą z dotychczasowych siedmiu imprez. Startowało blisko 300 uczestników z 68 drużyn z Polski i zagranicy. Brali oni udział w kilkunastu konkurencjach (m.in. malowaniu na szkle, ozdabianiu butelek, hafcie, rzeźbie, stolarstwie, obsłudze komputera, makramie, plakacie, ceramice, bukieciarstwie, malarstwie itp.). Część konkurencji związana była tematycznie z Unią Europejską.

Abilimpiadom zawsze towarzyszy wiele imprez, które do maksimum wypełniają czas uczestników. W tym roku działała kawiarenka internetowa i kawiarenka ze słodkościami. W Kąciku Piastowskim artyści ze skansenu w Biskupinie prezentowali sztukę i rzemiosło tamtego okresu (garncarz, tkacz, kowal, mincerz wybijał okolicznościową monetę). Można było wdrapywać się na ściankę wspinaczkową i latać motolotnią! W Galerii GIOTTO prezentowano twórczość niepełnosprawnych artystów. Abilimpiada zakończyła się wystawą, na której zebrano i zaprezentowano wszystkie prace wykonane przez uczestników Imprezy. Rozdano nagrody i dyplomy. Miłą tradycją stał się fakt, iż nagrody i dyplomy podczas Abilimpiady otrzymują wszyscy uczestnicy, bez względu na zajęte miejsce!

VII Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka zorganizowana została na bardzo wysokim poziomie. Było to możliwe dzięki pomocy wielu sponsorów, spośród których wyróżnić należy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Brylantowego Sponsora imprezy. Wszystkich urzekła gościnność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. W organizację ABILIMPIADY dużo pracy włożyli pracownicy i wolontariusze Fundacji Mielnica. Pierwszą i drugą ABILIMPIADĘ zorganizował w Koninie Doktor Piotr Janaszek. Człowiek, który zrobił bardzo wiele dla osób niepełnosprawnych nie tylko w Koninie, ale w całej Polsce. Zginął tragicznie w 1998 roku. Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych od 1999 roku nosi Jego imię!

Zuzanna Janaszek-Maciaszek

Przewodnicząca Komitetu

Organizacyjnego

ABILIMPIADY 2003