oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Magdalena Szałachowska, Dziennik Bałtycki 24.10.2006/ dor, Gazeta Wyborcza 22.10.2006; dps.pl 2.11.2006)

 

Gazeta Wyborcza:

Święto tych, którzy kochają sztukę

Pełnosprawni i niepełnosprawni artyści zaprezentują się dziś wspólnie na deskach teatru Wybrzeże, podczas IV edycji festiwalu Pozapozy. Gwiazdą imprezy będzie zespół T.Love.

Ponad 20 grup twórczych z domów pomocy społecznej, klubów seniora, placówek środowiskowych występować będzie dziś od rana w teatrze Wybrzeże. Ich występy będą mogli oglądać wszyscy mieszkańcy Trójmiasta - tego dnia wstęp do teatru jest wolny.

- To święto wszystkich tych, którzy kochają sztukę, bez względu na to, czy jeżdżą na wózku, czy są niepełnosprawni intelektualnie, czy są zawodowymi artystami - mówi Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPS, organizatora imprezy.

Festiwal będzie miał formułę konkursową, w jury zasiądą wykładowcy gdańskich uczelni artystycznych oraz aktorzy. Artyści zaprezentują się w trzech kategoriach - teatralnej, muzycznej i plastycznej. Tego dnia zostanie też rozstrzygnięty konkurs "Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym".

Jednym z zespołów, który weźmie udział w festiwalu, będzie działająca od kilkunastu lat grupa teatralna Casablanca.

- Wystawimy sztukę "Romeo i...", nawiązującą do dramatu Szekspira - mówi Ewa Gruca-Pazera, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Gdańsku. - Nasi podopieczni bardzo angażują się w zajęcia teatralne. Dzięki pracy twórczej mają poczucie, że przekraczają własną niepełnosprawności, dają widzom coś od siebie.

Festiwal Pozapozy poprowadzą Beata Gwoździkiewicz i Janek Mela, niepełnosprawny zdobywca dwóch biegunów. Początek o godz. 9 na scenie głównej teatru Wybrzeże w Gdańsku. Do godz. 11 potrwają prezentacje muzyczne, potem wystąpią grupy teatralne. Wystawę prac plastycznych można oglądać w foyer teatru. Między godz. 15 a 17 przerwa. Od 17 do 18.30 gala festiwalu, o 19 występ zespołu T.Love.


Dziennik Bałtycki:

Gdańsk. IV festiwal "Pozapozy"

Wielka, całodzienna feta kilkuset niepełnosprawnych i pełnosprawnych artystów tworzących w pomorskich środowiskowych domach samopomocy i domach pomocy społecznej odbyła się wczoraj w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

- To było niesamowite przeżycie - mówi Karol Słowikowski z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Gdyni, odgrywający wczoraj rolę Ulissesa w "Odprawie posłów greckich". - Pracowaliśmy cztery miesiące, a i tak przez tremę mieliśmy problem z zapamiętaniem tekstu.

Wśród najlepszych artystów wyłonionych przez specjalnie powołane jury, znaleźli się: w kategorii plastycznej - Marek Chmielewski z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku, w kategorii muzycznej zespół "Siedem osiem" z Domu Pomocy Społecznej w Strzebielinku i w kategorii teatralnej Zespół Casablanca ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gdańsku.