oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Niepełnosprawni odbiorą dziś od wiceprezydenta Janusza Kwiatkowskiego klucze od bram miasta, którym będą zawiadywać dwa dni. - Co roku sypiemy szczyptę pieprzu i soli władzom miasta, by można było od pl. Kopernika do rynku bez barier dojechać wózkiem - mówi dr Janusz Stasiak z Towarzystwa do Walki z Kalectwem.

Stasiak cieszy się, że Opole na tle innych miast dobrze wypada pod względem przystosowania obiektów dla niepełnosprawnych. - Około 50 proc. sklepów czy innych obiektów w centrum jest przyjaznych dla niepełnosprawnych - zauważa.

Pomimo to impreza, która już zdążyła się wpisać w kalendarz Opola i odbędzie się po raz czwarty, ma jeszcze bardziej uwrażliwić wszystkich na potrzeby niepełnosprawnych. W jej ramach odbędzie się m.in. spartakiada. - W ubiegłym roku taka impreza w Okrąglaku miała charakter sportowy. W tym roku poza spartakiadą w PSP nr 5 zaprezentujemy też twórczość artystyczną niepełnosprawnych. Na pl. Wolności mieszkańcy będą mogli podziwiać ich prace - cieszy się Małgorzata Kozak, zastępczyni dyrektora MOPR, współorganizatorka imprezy.

Na uwagę zasługuje również forum społeczno-medyczne na temat chorób serca, które poprowadzi prof. Zbigniew Religa. - W tym roku podejmiemy dość kontrowersyjny temat. Niepełnosprawność w obiegowej opinii to brak kończyny czy stan po wypadku drogowym. Musimy sobie zdać sprawę, że niepełnosprawnymi są także osoby po operacjach, zawałach serca czy wstawieniu by-pasów. To jest masa ludzi - podkreśla Stasiak. - Chcemy przez to promować naszą opolską kardiologię i kardiochirurgię. Mamy się czym pochwalić, ponieważ jest to jeden z najlepszych ośrodków w Polsce, jeżeli chodzi o natychmiastowe interwencje - cieszy się Stasiak.

Na spotkanie zostali zaproszeni także samorządowcy i politycy, aby uwrażliwili się na potrzeby tzw. sprawnych inaczej. Imprezie towarzyszyć będzie wiele występów artystycznych.