oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Krystyna Paszkowska - Dziennik Bałtycki 15.06.2007; dps.pl 27.06.2007)

 

Kilkadziesiąt grup teatralnych, w tym 12 zagranicznych, złożonych z dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych przybyło do Tczewa na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Wspaniałych. Poziom prezentowanych spektakli był bardzo wysoki, niepełnosprawni dorównywali niemalże profesjonalnym aktorom. Swoją radością życia potrafili zarazić nawet najsmutniejszych widzów.

Chociaż przyjechali z różnych miast Polski oraz krańców Europy, to i na scenie, i w kuluarach porozumiewali się ze swoimi rówieśnikami bez większych problemów. Radość, czy też smutek każdy okazuje tak samo. Do smutku raczej powodu nikt nie miał. Za to gromkie brawa, jakimi widownia nagradzała występujących sprawiały, że członkowie wszystkich grup teatrów wspaniałych wprawiały w doskonały nastrój. Piski, śmiechy, uśmiech od ucha do ucha, to tylko niektóre przejawy okazywanej radości z udanego przedstawienia.

Krystyna Anuliene z okręgu Taurogi na Litwie w Pensjonacie Adakavas liczącą 14 osób grupę teatralną Rag-Baby Ann prowadzi od dwóch lat. To właśnie jej podopieczni zgarnęli nagrodę od publiczności.

- Prowadzimy zajęcia w dwóch kategoriach wiekowych, młodzieży do 18 roku życia i dorośli - mówi Krystyna Anuliene. - Nasz spektakl początkowo miał być lalkowy. Nasz tytułowa "Onuté", to szmaciana lalka.

Krystyna Anuliene podkreśla, że dobrze zna indywidualne możliwości swoich podopiecznych. Przedstawienie zawsze przygotowywane jest zgodnie z nimi. Ćwiczenia odbywały się raz dziennie i to po pół godziny.

- Jak się zmęczą, to się denerwują - tłumaczy Krystyna Anuliene. - Najważniejsze, żeby robili to, co rozumieją.

Litewscy aktorzy po raz pierwszy występowali przed tak liczną widownią. Bardzo mocno przeżywali swój występ. Z ich twarzy można było wyczytać wszystko. W roześmianych oczach błyszczały łzy radości.

Niepełnosprawni od pięciu lat uczestniczą w zajęciach Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski "Jeden Świat" w Białymstoku. W grupie "Wygrać życie" realizują się dzieci w wieku 5-10 lat. To one zgarnęły nagrodę Rzecznika Praw Dziecka.

- One w ogóle się nie stresują swoimi występami - mówi Grażyna Jabłońska, prezes stowarzyszenia. - Nasz spektakl to 15-minutowa etiuda.

Dzieci nie tylko prezentowały to, co zawierał scenariusz spektaklu, ale i dodawały od siebie sympatyczne dygresje.

- Takie przeglądy pozwalają zobaczyć, że te "przekreślone" przez specjalistów osoby są też uzdolnione artystycznie - podkreśla Grażyna Jabłońska. - U nas też są duże indywidualności.

Z młodymi ludźmi pracują dwie aktorki z Teatru K.3 w Białymstoku. - Aktorki obserwują dzieci, bawią się z nimi, a dopiero później powstaje spektakl - wyjaśnia pani prezes.

W krakowskiej trupie Teatr Wjazdowa znalazło się 20 osób.

- To spektakl multimedialny z muzyką, tańcem, baletem, elementami pantomimy - wyjaśniają Marzena Zając i Marcin Urzędowski. - To jest spektakl bez słów o powstaniu świata w myśl mitologii aborygenów.

Podczas spektaklu można było posłuchać m.in. oryginalnych instrumentów australijskich. Krakowiacy otrzymali nagrodę specjalną.

Wielkimi wygranymi zostali: Wonderfull Garden z Ukrainy i Parada z Gdańska. To oni otrzymali wielką nagrodę tegorocznych Teatrów Wspaniałych.