oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Zofia Bysiec - Gazeta Wyborcza 25.07.2007; dps.pl 26.07.2007)

 

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych w Radomiu przygotowują pielgrzymkę do grobu Ojca Świętego. - Razem z KSN pielgrzymuję już od ośmiu lat. To z tych wyjazdów czerpię odwagę i energię - wyznaje Janina Szczerbiel, która porusza się o kuli

Podopieczni KSN na pielgrzymce do Lourdes- Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby osoby niepełnosprawne wyciągnąć z domu - mówi prezes KSN, Elżbieta Woźniak. Stowarzyszenie działa od 1993 r. Jego członkowie organizują comiesięczne spotkania, imprezy okolicznościowe, a przede wszystkim pielgrzymują. Byli m.in. w Lourdes, w Rzymie oraz w niemal wszystkich polskich sanktuariach.

- Objechaliśmy już chyba całą Europę - cieszy się pani Elżbieta. - Dzięki KSN ci ludzie się otworzyli, przestali się wstydzić niepełnosprawności. Uwierzyli w swoje możliwości - dodaje.

Członkowie wspólnoty to przede wszystkim niepełnosprawni ruchowo: poruszają się na wózkach, o kulach. W większości nie pracują, są na rencie. O niektórych można powiedzieć, że KSN przywrócił ich do życia w społeczeństwie. Tak było np. w przypadku Jacka, który cierpi na porażenie mózgowe.

- Kiedy znaleźliśmy Jacka, miał 22 lata i był wyraźnie zaniedbany przez rodzinę. Nigdy nie był rehabilitowany. Nie miał wózka, poruszał się, czołgając się po ziemi. Nie umiał czytać i pisać, miał problemy z mową - wspomina pani Elżbieta. - Teraz jest zupełnie innym człowiekiem. Kiedyś uciekał przed ludźmi, teraz przestał wstydzić się obcych. Otworzył się. Załatwiliśmy mu wózek i może jeździć na pielgrzymki. A w jego oczach widzę tyle radości - dodaje.

Gdyby nie KSN, wielu niepełnosprawnych nigdy w życiu nie zobaczyłoby papieża ani w ogóle nie wybrało się w dalszą podróż. Zwykłe biura podróży niezbyt chętnie ich obsługują, oni sami obawiają się zaś, że nie nadążą za grupą zdrowych turystów. - Ważne jest to, że program pielgrzymek dostosowany jest do naszego tempa - podkreśla pani Janina Szczerbiel. - Czuję się raźniej, kiedy nie jestem jedyną osobą niepełnosprawną w grupie.

Działalność KSN wykracza poza organizację imprez i wyjazdów. Pomaga ono swoim podopiecznym w codziennym życiu, a nawet załatwia im kursy zawodowe.

Na wyjazdach pielgrzymami opiekują się rodziny, pielęgniarki oraz wolontariusze z Katolickiego Centrum Młodzieży "Arka". Działalność jest finansowana głównie ze składek uczestników, czasem pomagają też sponsorzy.

Na najbliższą, październikową pielgrzymkę do grobu Ojca Świętego można się jeszcze zapisać (tel. 0 48 364 39 92). W programie zwiedzanie Rzymu, a także Wenecji i Asyżu.