oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. ak - Gazeta Wyborcza 22.10.2007; dps.pl 23.10.2007)

 

Już piąty raz w ramach festiwalu "Pozapozy" w Gdańsku swoje osiągnięcia artystyczne prezentowali podopieczni domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, klubów seniora z woj. pomorskiego. Poniedziałkowy festiwal to największe święto pomorskich artystów niepełnosprawnych.

Prace plastyczne, przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne zaprezentowało ponad 50 grup z Pomorza. Festiwal "Pozapozy" to przedsięwzięcie prezentujące i promujące dokonania osób, dla których działalność artystyczna jest terapeutycznym sposobem na uczestniczenie w życiu społecznym. W poniedziałek ich osiągnięcia mogli zobaczyć na deskach teatru "Wybrzeże" w Gdańsku wszyscy chętni, bo drzwi teatru były otwarte dla każdego.

- To święto wszystkich tych, którzy kochają sztukę, bez względu na to, czy jeżdżą na wózku, czy są niepełnosprawni intelektualnie, czy są zawodowymi artystami - mówi Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPS, który zorganizował imprezę. - O tym że jest ono coraz popularniejsze niech świadczy fakt, że z roku na rok mamy coraz więcej chętnych do prezentowania swoich umiejętności i to z niewielkich miejscowości w Pomorskiem.

W kategorii plastycznej nagrodę główną dostała Olga Kalińska z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Rumia, w kategorii teatralnej grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Tczewa "Tacy sami", a w kategorii muzycznej Dom Pomocy Społecznej w Kobysewie "Sandej".

Festiwal "Pozapozy" prowadziła Beata Gwoździkiewicz i Janek Mela, niepełnosprawny zdobywca dwóch biegunów.

- Jestem na festiwalu po raz drugi - mówi Mela. - I po raz kolejny zniewala mnie atmosfera tego miejsca: swoboda, ciepło, przyjazne relacje. Bardzo dobrze czuję się na festiwalu, prace i występy są naprawdę na wysokim poziomie.

W poniedziałek rozstrzygnięto też konkurs "Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym". Ten tytuł dostały w tym roku Biblioteka Uniwersytecka UG i dwie gdańskie szkoły: podstawówka nr 85 w Jasieniu i Zespół Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych nr 6 na Oruni.