oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(Komputer Swiat/cdrinfo.com/cyberkineticsinc.com; dps.pl 20.07.2006)

To, co jeszcze niedawno było jedynie mrzonką pisarzy science fiction, już wkrótce może stać się rzeczywistością. W ostatnim numerze prestiżowego pisma naukowego Nature dwa niezależne zespoły badaczy donoszą o postępie prac w sterowaniu komputerem za pomocą ludzkich myśli. Postęp w protetyce neuromotorycznej jest nadzieją na zbawienne rozwiązania dla osób z urazami mózgu czy kręgosłupa, unieruchomionymi i pozbawionymi kontaktu ze światem.

W pierwszym projekcie badawczym, prowadzonym przez Leigh Hochberga z Massachussetts General Hospital (MGH) oraz Johna Donoghue z Brown University, 25-letni, sparaliżowany mężczyzna po urazie rdzenia kręgowego, był w stanie otworzyć pocztę elektroniczną, obsługiwać telewizor i sterować protezą ręki wyłącznie dzięki wyobrażaniu sobie ruchów. Na głowie mężczyzny, w pobliżu części kory mózgowej zawiadującej motoryką, ulokowano 96 elektrod, które odczytywały miliony sygnałów z neuronów, generowanych przez mózg, przesyłały je do dekodera w komputerze, który zamieniał myśli mężczyzny na komendy dla urządzeń elektronicznych. Technologia, nazwana BrainGate Neural Interface System, nie jest pierwszą tego typu na świecie, jednak jak dotychczas pozwoliła osiągnąć najlepsze rezultaty.

W drugim projekcie badawczym, naukowcy Krishna Shenoy i Gopal Santhanam ze Stanford University, doświadczenia na małpach pozwoliły przyspieszyć szybkość transmisji danych z mózgu do komputera. Dzięki uzyskanej szybkości sparaliżowane osoby będą mogły porozumiewać się ze światem z szybkością 15 słów na minutę.