oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

więcej na ten temat (materiał z lipca 2001)...

Nowelizacja z 11 stycznia 2001 roku (Dz.U. Nr 8, poz.64) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która weszła w życie 17 lutego 2001 roku, nakłada nowe obowiązki również na placówki opiekuńcze.Nie da się już funkcjonować bez komputera i połączenia internetowego. Tymczasowo można jeszcze "obejść" ten problem, ale za chwilę także to nie będzie możliwe...

TA REFORMA MA DWA ETAPY...

ETAP PIERWSZY

ZUS HONOROWAĆ BĘDZIE TYLKO WYDRUK Z PROGRAMU PŁATNIKA

Deklaracje, dotychczas wypisywane na pobieranych w ZUS drukach, trzeba będzie generować Programem Płatnika. Jest to oprogramowanie bezpłatne, opracowane przez Prokom Software na zlecenie ZUS. Można je ściągnąć przez Internet (www.zus.pl) lub kupić w cenie nośnika w oddziałach ZUS (na dyskach CD-ROM). Niekiedy można trafić na wersję tego programu dołączoną do czasopism komputerowych. Każda z tych możliwości jest równoważna...

Wydruk generowany przez Program Płatnika należy dostarczać do ZUS w zwykłych terminach. Termin kiedy daną placówkę obejmie ten obowiązek zależy od ilości zatrudnionych osób:

 • po 1 miesiącu od daty wejścia ustawy w życie (tzn. od 17.03.2001) - obowiązek przekazywania deklaracji ZUS-owskich wygenerowanych przez Program Płatnika mają firmy odprowadzające składki za co najmniej 1000 ubezpieczonych;
 • po 2 miesiącach od daty wejścia ustawy w życie (tzn. od 17.04.2001) - obowiązek przekazywania deklaracji ZUS-owskich wygenerowanych przez Program Płatnika mają firmy odprowadzające składki za od 100 do 999 ubezpieczonych;
 • po 3 miesiącach od daty wejścia ustawy w życie (tzn. od 17.05.2001) - obowiązek przekazywania deklaracji ZUS-owskich wygenerowanych przez Program Płatnika mają firmy odprowadzające składki za od 20 do 99 ubezpieczonych.

Jak można się domyślić, do wypełniania postanowień ustawy na tym etapie, potrzebny jest po prostu komputer z Programem Płatnika i drukarka, albo ewentualnie firma, której to zadanie zlecimy...

ETAP DRUGI

ROZLICZANIE PRZEZ INTERNET

Do składania deklaracji przez internet potrzebujemy:

 • komputera z modemem oraz oprogramowania:
  • Program Płatnika
  • Płatnik Przekaz Elektroniczny
 • własnego konta e-mail. (jeśli firma go nie posiada radzimy zastanowić się nad kupnem komercyjnego konta e-mail u jednego z dostawców internetu. Kosztuje to rocznie kilkadziesiąt zlotych, ale działa znacznie pewniej i daje serwis niedostępny dla kont bezpłatnych.)

Przed wysłaniem pierwszej deklaracji trzeba zgłosić się do ZUS po "klucz elektroniczny". Ma on gwarantować, że deklaracja jest składana przez odpowiednią firmę i uniemożliwić przesyłanie fałszywych danych przez osoby nie upoważnione (np. hackerów). Będziemy zatem musieli zgłosić się do punktu rejestracyjnego po certyfikat, następnie wygenerować programem "Płatnik Przekaz Elektroniczny" wniosek o rejestrację, nagrać go na dyskietkę i z powrotem przekazać ZUS-owi. Punkt rejestracyjny wystawia potwierdzenie przyjęcia wniosku i na tej samej dyskietce nagrywa klucz. Należy go następnie zaimportować do swojej kopii "Płatnika Przekaz Elektroniczny".Nie warto czekać na ostatnią chwilę! Jeżeli szanujesz swój czas, załatw tę sprawę co najmniej na miesiąc przed terminem obowiązkowego przejścia na deklaracje internetowe. Sprawy niejasne wyjaśnione są w plikach pomocy do programów, a informacji udzielić powinni także pracownicy ZUS.

Podobnie jak w pierwszym etapie terminy obejmowania płatników tym obowiązkiem są zależne od wielkości zatrudnienia:

 • 5 miesięcy od daty wejścia ustawy w życie (połowa lipca 2001 r.) - obowiązek przesyłania deklaracji przez internet obejmie firmy rozliczające co najmniej 1000 ubezpieczonych;
 • 6 miesięcy od daty wejścia ustawy w życie (polowa sierpnia 2001 r.) - obowiązek przesyłania deklaracji przez internet obejmie firmy rozliczające od 100 do 999 ubezpieczonych;
 • 7 miesięcy od daty wejścia ustawy w życie (połowa września 2001 r.) obowiązek przesyłania deklaracji przez internet obejmie firmy rozliczające od 21 do 99 ubezpieczonych.

Dopilnuj wszystkich terminów, postaraj się też zrobić wszystko, aby na każdym etapie przejść na wymagany system co najmniej miesiąc wcześniej. Zaoszczędzisz sobie stresów, stracisz też mniej czasu w niebotycznych kolejkach.

Jak się przygotować do elektronicznego przekazywania danych do ZUS'u ?

 1. Zaopatrzyć się w komputer, którego parametry techniczne umożliwiają zainstalowanie systemu obsługującego internet. W przypadku zakupu nowego komputera warunek ten powinien spełniać każdy komputer wyposażony w modem.Jeśli już posiadasz komputer to upewnij się czy posiada on modem i czy możliwa będzie na nim obsługa poczty elektronicznej.
 2. Założyć konto poczty elektronicznej przynależne do Państwa Jednostki. Polecamy Państwu konto w serwisie www.dps.pl (np. szczecin@dps.pl).
 3. Zainstalować na posiadanym komputerze programy "Płatnik" oraz "Płatnik-Przekaz Elektroniczny". Programy te dostępne są w ZUS-ie.
 4. Zgłosić się do ZUS-u po certyfikat (klucz elektroniczny) niezbędny przy transmisji danych do ZUS-u.
 5. Polecamy Państwu system kadrowo-płacowy ARISCO-Administracja, który pomoże w przygotowaniu list płac i prześle dane otrzymane na ich podstawie do programu "Płatnik".
 6. W pierwszym etapie deklaracje ZUS będą mogli Państwo drukować z programu "Płatnik" i przekazywać je do ZUS-u w formie tradycyjnej.
 7. Po przygotowaniu połączenia z internetem będą mogli Państwo przekazać dane do ZUS-u za pośrednictwem internetu ( w formie elektronicznej ).