oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Zamość: Maria Król, założycielka i szefowa Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem� jedną z kandydatek do tytułu Kobiety Roku 2002 miesięcznika "Twój Styl�.

Dzięki Marii Król, nauczyłam się wiele. Teraz wiem, że osoby, które nie mają styczności z niepełnosprawnymi nie zdają sobie sprawy jakie problemy napotykają one i ich rodziny w swoim życiu - mówiła we wrześniu w Zamościu Jolanta Kwaśniewska.

Praca w ośrodku jest całym moim życiem i wielką radością - mówi Maria Król, która dzięki poparciu Jolanty Kwaśniewskiej jest jedną z sześciu wybitnych Polek, kandydatek do prestiżowego tytułu "Kobieta Roku�, przyznawanego od dwunastu lat przez "Twój Styl�.

Kandydaturę Marii Król do tytułu Kobiety Roku 2002 "Twojego Stylu� zgłosiła Jolanta Kwaśniewska (Kobieta Roku 1997 "TS�). Co panią prezydentową urzekło w postaci Marii Król, która kilka lat temu z grupą rodziców dzieci niepełnosprawnych założyła w Zamościu Stowarzyszenie "Krok za Krokiem�?

Determinacja, upór i konsekwencja w niesieniu pomocy dzieciom, które w jej ośrodku dostają szansę na godne życie - tak J. Kwaśniewska umotywowała swój wybór. Oprócz Marii Król do konkursu o tytuł Kobiety Roku 2002 zgłoszone zostały: Zyta Gilowska, Wisława Szymborska, Monika Sznajderman, Elżbieta Pomaska-Skrzypczak i Irena Santor.

- Z Jolantą Kwaśniewską znamy się bardzo dobrze. Szanuję i cenię tę osobę. Dlatego fakt, że to ona zgłosiła moją kandydaturę, ma dla mnie ogromne znaczenie. Czuję się naprawdę zaszczycona. Takie wyróżnienie działa na mnie motywująco - mówi Maria Król.

Przypomnijmy, że prowadzona przez Jolantę Kwaśniewską fundacja od dawna już współpracuje z zamojskim ośrodkiem. Ostatnio pani prezydentowa odwiedziła placówkę we wrześniu tego roku. Była wówczas gościem honorowym uroczystego otwarcia nowego skrzydła w budynku. - Dzięki osobie kierownika tego ośrodka, Marii Król, nauczyłam się wiele - przyznała wówczas Jolanta Kwaśniewska. - Teraz wiem, że osoby, które nie mają styczności z osobami niepełnosprawnymi nie zdają sobie sprawy jakie problemy napotykają one i ich rodziny w swoim życiu.

Stali współpracownicy M. Król nie mają najmniejszych wątpliwości, że w pełni zasługuje ona na tytuł Kobiety Roku.
- Maria walczy o słuszną sprawę tzn. o dobro dzieci niepełnosprawnych. Jest dla nas jakby duchowym medium, które wyznacza kierunki działania - mówi Zenon Adaszek, dyrektor prowadzonego przez stowarzyszenie "Krok za krokiem� Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego w Biłgoraju. - Jej wkład w powstanie i rozwój naszego ośrodka jest bardzo duży. Myślę, że cała Lubelszczyzna powinna na panią Marię zagłosować, bo tej osobie należy się takie wyróżnienie.

- Pani Maria Król naprawdę dużo zrobiła dla osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim zintegrowała to środowisko - mówi Halina Rycak, szefowa Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. - Ośrodek, który prowadzi, należy do czołowych tego typu placówek w kraju. Tutaj dzieci mają zapewnioną kompleksową rehabilitację i edukację.

Dotychczasowe laureatki "TS�:
Pierwszą Kobietą Roku (1991) została Ewa Łętowska. W następnych latach były to kolejno: Hanna Suchocka, Zofia Kuratowska, Janina Ochojska, Hanna Tosińska- Okrój, siostra Małgorzata Chmielewska, Jolanta Kwaśniewska, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Monika Olejnik, Magdalena Abakanowicz i Katarzyna Maćkowska. Która z kandydatek w tym roku otrzyma ten tytuł dowiemy się w marcu.

Nagroda dla stowarzyszenia
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem�, którego prezesem jest Maria Król, otrzymało w 1999 roku od Jerzego Buzka, ówczesnego premiera RP wyróżnienie "Pro Publico Bono� w konkursie na Obywatelską Inicjatywę Dziesięciolecia 1989-1999. Stowarzyszenie zostało wyróżnione za fachową pomoc dzieciom niepełnosprawnym w zakresie edukacji, rehabilitacji i opieki.