oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Siostra Małgorzata Chmielewska, redaktor naczelny magazynu "Integracja" Piotr Pawłowski, Katolicka Agencja Informacyjna, zespół twórców filmu "Edi", fotografik Adam Bujak oraz dominikanin, o. Andrzej Bujnowski - to laureaci nagrody Totus 2003, przyznawanej przez Fundację Episkopatu "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Nagrody przyznano w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. W kategorii "promocja człowieka i praca charytatywno-wychowawcza" za "konkretną realizację wyobraźni miłosierdzia" nagrodzona została siostra Małgorzata Chmielewska, albertynka pracująca z najuboższymi i odrzuconymi oraz założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja i redaktor naczelny magazynu "Integracja" Piotr Pawłowski.

Totusa medialnego otrzymał zespół twórców filmu "Edi" za stworzenie filmu który stanowi "swojego rodzaju wyznanie wiary w człowieka, który pomimo życia na marginesie społecznym przechowuje prawdę o nas, o tym, że możliwe jest dobro".

Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej laureatami zostali: artysta fotografik Adam Bujak za zapis najważniejszych wydarzeń z historii Kościoła i dominikanin o. Andrzej Bujnowski - propagator muzyki liturgicznej i animator środowiska młodych muzyków chrześcijańskich.

W kategorii promowania nauczania Jana Pawła II nagrodę otrzymała Katolicka Agencja Informacyjna. KAI dostała nagrodę za nieustanną obecność nauczania papieskiego w przekazach agencji.

W dziedzinie pracy charytatywnej przyznano też wyróżnienie specjalne, dla Marii i Teresy Sawickich z Krakowa, które od 20 lat we własnym domu przygotowują obiady dla potrzebujących. Korzysta z nich codziennie 100 biednych i bezdomnych.

Drugie specjalne wyróżnienie - w kategorii medialnej, przyznawanej dla upamiętnienia bp Jana Chrapka - otrzymał Teatr Polskiego Radia, który od 80 lat prowadzi kulturotwórczą misję na falach eteru.

Nagrody Totus wręczane są po raz czwarty dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Wśród laureatów poprzednich edycji nagrody znaleźli się m.in.: prof. Andrzej Wojciechowski, prof. Jerzy Nowosielski, prof. Henryk Mikołaj Górecki, ks. Jan Twardowski, Zygmunt Kubiak, Centrum Młodzieży "U Siemachy" z Krakowa, Konkurs "Pro Publico Bono", katolicki program telewizyjny dla dzieci "Ziarno".

Fundacja "Dzieło nowego Tysiąclecia" została założona przez Episkopat Polski. Przewodniczącym Rady Fundacji jest abp Tadeusz Gocłowski.

Nagroda Totus to - oprócz statuetki - 50 tys. zł.