oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych, została wyróżniona w ogólnopolskim plebiscycie "Człowiek bez barier"

Plebiscyt ogłosiła redakcja magazynu "Integracja" z okazji Roku Osób Niepełnosprawnych 2003. Na konkurs napłynęły 43 zgłoszenia wyróżniających się osobowości z całej Polski. Kapituła plebiscytu wyłoniła pięciu finalistów, wczoraj w Warszawie ogłoszono oficjalne wyniki. Głównym laureatem został Sławomir Piechota z Wrocławia - poruszający się na wózku były wiceprezydent, a obecnie radny tego miasta, orędownik niepełnosprawnych. Natomiast gdynianka Beata Wachowiak-Zwara otrzymała wyróżnienie.

Poruszająca się na wózku Beata Wachowiak-Zwara jest wicemistrzynią świata osób niepełnosprawnych w narciarskim slalomie supergigancie (zamiast nart używa tzw. monoskibobu), zdobyła też dwa brązowe medale na mistrzostwach Ameryki w narciarstwie niepełnosprawnych. Uprawia również jeździectwo, pływanie, kajakarstwo, tenis i narciarstwo wodne, próbowała nurkowania, skoków spadochronowych i wspinaczki górskiej. Jest instruktorką aktywnej rehabilitacji dla inwalidów ruchu.

Na co dzień pracuje społecznie jako pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw osób niepełnosprawnych, jest pomysłodawcą i realizatorką programu "Gdynia bez barier", dzięki któremu miasto staje się przyjazne niepełnosprawnym. Z jej inicjatywy wydano informator dla niepełnosprawnych, w magistracie stworzono punkt obsługi osób na wózkach i niesłyszących, a Gdynia jako jedyna gmina w kraju przyjęła uchwalony przez ONZ program "Agenda 22" wyznaczający politykę miasta w wyrównywaniu szans niepełnosprawnych.

Jest prawnikiem, ma jedenastoletniego syna Jacka.