oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Polska wcale nie jest gorsza od innych krajów, jeśli chodzi o wykorzystywanie zwierząt w terapii osób chorych czy niepełnosprawnych. Co prawda, nie ma u nas na razie delfinarium (pomysły jego stworzenia mają na Mazurach), ale hipoterapia jest już metodą powszechnie znaną.

Od października ubiegłego roku (2001) realizowany też jest wspólny pomysł Zakładu Szkolenia Psów w Katowicach - Muchowcu i Domu Pomocy Społecznej "Republika" w Chorzowie. Szkoła zajmuje się się prowadzeniem specjalistycznych zajęć, organizuje pokazy przeszkolonych psów, propaguje ideę wykorzystywania kontaktu z psem do celów edukacyjnych i psychoterapeutycznych.

Dogoterapia sprawdza się w hospicjach, placówkach opiekuńczych czy medycznych. Szkolone są nie tylko psy, ale i osoby, które pełnić będą funkcję asystenta dogoterapii. Bliskość zwierzęcia, które chce się bawić, łasi się, akceptuje bez ograniczeń osobę chorą , powoduje, że pojawiają się pozytywne reakcje emocjonalne. Początkowa nieufność czy strach, zmieniają się w przywiązanie, bliskość, chęć dokarmiania czy pielęgnacji psa.

Szczególne efekty osiąga się wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie i dzieci. Jednak do terapii nie nadaje się każdy pies. Odpadają rasy agresywne czy mające duży dystans do człowieka. Na plus wyróżniają się labradory, golden retrievery , nowofundlandy, teriery walijskie czy owczarki niemieckie. Wśród danej rasy dobiera się osobniki o wymaganych cechach i odpowiednio się je szkoli. Pies powinien spokojnie zareagować nawet na ciągnięcie za ogon, nagły hałas czy pojawienie się pojazdu.