oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. DPS Folusz/dps.pl 6.10.2009)

 

 

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu realizuje Projekt "WSPIERAM", który jest  współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt jest działaniem z zakresu funkcjonowania i rozwoju sieci oparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

         

Głównym celem przedsięwzięcia jest aktywizacja mieszkańców, ich integracja ze środowiskiem lokalnym, oraz przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania osób z chorobą psychiczną. Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez zaangażowanie pensjonariuszy w tworzenie i realizację, a później także promocję filmu "Nikifor - Moje drugię imię".

 

Tematyka filmu nie jest przypadkowa. Nikifor Krynicki uznany dziś na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów, poprzez długi czas uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Życie w samotności i nędzy doprowadziło go do choroby, w wyniku której zmarł. Ostatnie miesiące życia spędził w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu gdzie powstało wiele jego prac.

          

Historia Nikifora pokazuje, że stereotypy i uprzedzenia dotyczące ludzi, którzy z różnych powodów w swoim funkcjonowaniu odbiegają od reszty społeczeństwa mogą być i zazwyczaj są krzywdzące, bowiem nierzadko, są to osoby obdarzone dużą wrażliwością, talentem.

 

Biorą udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, współorganizują i uczestniczą w spotkaniach integracyjnych,  przedsięwzięciach okolicznościowych oraz w innych formach terapii. Wystarczy wspomnieć o działającym w DPS kabarecie, kąciku literackim, kółku szachowym, czy zakończonym niedawno kursie tańca.

    

 Dla realizacji projektu bardzo ważna jest nieduża ankieta, o której wypełnienie proszeni są wszyscy czytający ten tekst i zainteresowani problematyką.

 

Chcesz wypełnić ankietę - kliknij tutaj…

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o DPS w Foluszu - kliknij…