oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Magdalena Wleklińska - MEDI 3/2011; dps.pl 17.01.2012)

          

Magdalena Wleklińska - Instruktor kulturaIno - oświatowy; Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach

 

 Bardzo nowatorskim i niestandardowym sposobem aktywizacji podopiecznych w naszym Domu jest PanEuRytmia, która ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na podopiecznych, jak i na pracowników. PanEuRytmia jest tańcem opracowanym przez Mistrza Petyra Konstantyowa Dynowa, który żył w latach 1864-1944 w Bułgarii. To wielowymiarowe ćwiczenie, które na różne sposoby wzbogaca życie ludzi: pobudza umysłowo, emocjonalnie i fizycznie, otwierając serce, zwiększając kreatywność i przynosząc nową radość i witalność, gdziekolwiek się pojawi.

 

 

Każde ćwiczenie „paneurytmiczne" posiada swoje symboliczne znaczenie i wyraża szczególną myśl, uczucie lub działanie. Koło taneczne symbolizuje zarówno wspaniałe koło życia, piękno, jedność, jak i ludzką świadomość dążącą do doskonałości.

 

PanEuRytmia poprawia zdrowie fizyczne, emocjonalne, umysłowe i duchowe. Wzmacnia mięśnie i kości, zwiększa wydolność organów i reguluje ich funkcjonowanie. Usprawnia oddychanie, poprawia krążenie krwi i działanie układu nerwowego. Odmładza i kształtuje piękną sylwetkę. Wykonując ćwiczenia świadomie, dostrajamy się do rytmu Kosmosu, co sprawia, że nasze talenty i uzdolnienia zaczynają rozkwitać i uaktywniają się. Ten piękny taniec rozwija nasze uzdolnienia muzyczne i wrażliwość na muzykę. Wielką zaletą tego tańca jest to, że mogą go tańczyć wszyscy: osoby sprawne fizycznie, osoby siedzące na krzesłach, wózkach, a nawet leżące w łóżkach.

 

W Domu Pomocy Społecznej rozwinięte są różne formy terapii, w tym również rehabilitacja i ćwiczenia ogólnousprawniające. PanEuRythmia jest traktowana przez mieszkańców jako gimnastyka poranna, która daje energię na cały dzień. Dzięki temu tańcowi od rana wszyscy są pozytywnie nastawieni do życia i radośniej patrzą w przyszłość. W Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach tańczymy od poniedziałku do piątku już od czterech lat. Mamy dwie grupy składające się z około 20 osób o różnej sprawności fizycznej.

Tańczą osoby sprawne fizycznie, siedzące na wózkach, a nawet osoby niewidome i niedosłyszące. W takich przypadkach jeden opiekun zajmuje się jednym podopiecznym.

 

Pracownicy i podopieczni są bardzo zaangażowani w taniec paneurytmiczny, który daje im wiele radości. Przez te wszystkie lata dało się zauważyć bardzo pozytywny wpływ tańca na zdrowie fizyczne i psychiczne podopiecznych. Zwiększyła się aktywność twórcza i ruchowa. Od wczesnej wiosny do jesieni, gdy aura jest sprzyjająca, w Chumiętkach tańczy się w parku, co również daje pozytywne efekty. Podopieczni dotleniają się, mają kontakt z otaczającą przyrodą. Zarówno mieszkańcy domu, jak i pracownicy od samego rana są pozytywnie nastawieni do świata.

PanEuRytmia to taniec dzięki, któremu zapominamy o kłopotach i troskach życia codziennego. Każdy utwór ma swoje tempo oraz rytm i w zależności od tego pobudza nas do działań lub wycisza. Dostrojenie się do muzyki jest trudne: wykonywane ruchy wymagają siły i nie są łatwe dla osób o ograniczonej sprawności. Jednak grupy w naszym domu przez lata nabrały wprawy i radzą sobie doskonale.

 

Bardzo często organizujemy pokazy dla rodzin naszych podopiecznych i zaproszonych gości. Bierzemy udział w pokazach organizowanych przez innych seniorów. W naszym domu działa również grupa teatralna, która swoje przedstawienia przygotowuje na bazie PanEuRythmii i bierze udział w przeglądach teatralnych oraz kabaretowych. Tego typu działania mają bardzo pozytywny wpływ na tańczących. Mogą oni zaprezentować swoje umiejętności przed bliskimi i pokazać, że „jeszcze coś mogą osiągnąć", że pobyt w Domu Pomocy Społecznej to nie koniec ich życia.

 

Podsumowując, PanEuRytmia to metoda pracy terapeutycznej, która przyniosła pozytywne efekty w pracy z osobami starszymi. Daje wiele satysfakcji i radości, zarówno mieszkańcom jak i pracownikom.