oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Ponad tysiąc harcerzy ZHP będzie zbierać informacje do przewodnika dla niepełnosprawnych "Turystyka bez barier - Polska". Będzie to pierwszy w Polsce przewodnik, prezentujący obszary i obiekty turystyczne, przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. - Zbadamy kilkaset miejsc w Polsce i sprawdzimy, czy są dostosowane dla osób niepełnosprawnych - zapowiada harcmistrz Wiesław Maslanka, naczelnik ZHP. - To będzie dobre także dla samych harcerzy. Lepiej poznają swoje okolice i zobaczą, co można tam zmienić na lepsze - dodaje.

Harcerze zbiorą informacje o obszarach i obiektach atrakcyjnych turystycznie wraz z hotelami i punktami gastronomicznymi, przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Oprócz informacji ogólnych harcerze zbadają także dostępność tych miejsc: zmierzą szerokość drzwi, nachylenie podjazdów, możliwość dojazdu transportem przystosowanym dla niepełnosprawnych itp. Dane te harcerze będą zbierać od listopada tego roku do końca lutego 2003 r.

- Docierają do nas różne pytania od osób niepełnosprawnych, np. co mogą zwiedzić na wózku w Kaliszu - opowiada Piotr Pawłowski, prezes "Integracji". - Piszą nawet ludzie z zagranicy. Dlatego chcemy wydać przewodnik "Turystyka bez barier - Polska" - wyjaśnia. Przewodnik ma ukazać się w przyszłym roku przed wakacjami.

Dotychczas "Integracja" wydała dwa przewodniki dla niepełnosprawnych: po Krakowie i Warszawie. Przewodnik po Polsce jest jedną z wielu inicjatyw, organizowanych przez "Integrację" w ramach polskich obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003.