oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Na ulice Warszawy wyjechał integracyjny tramwaj, promujący Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych 2003. To pierwszy zwiastun polskich obchodów tego roku, które oficjalnie rozpoczną się 2 grudnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kampania ma pokazać co łączy osoby sprawne i niepełnosprawne. Dlatego można na nim zobaczyć ludzkie postacie, przedstawione od ramion w dół, siedzące na tramwajowych krzesłach. Wśród nich znajduje się jedna osoba na wózku inwalidzkim.

Postaciom towarzyszą hasła: "2003 - Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych" oraz "Czy naprawdę jesteśmy inni?". Całość jest utrzymana w rzucających się w oczy pomarańczowych barwach.

- Boimy się ludzi niepełnosprawnych, boimy się kontaktu z nimi. Chcemy, by ten rok pokazał jednym i drugim, że możemy razem funkcjonować - wyjaśnia pomysłodawca akcji Piotr Pawłowski, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Dyrektor naczelny Zarządu Transportu Miejskiego Przemysław Prądzyński podkreśla, że ZTM stale powiększa ilość pojazdów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. - W tej chwili 42 proc. naszych autobusów to pojazdy niskopodłogowe. Właśnie kończy się przetarg na zakup kolejnych 100 i wszystkie będą przystosowane dla niepełnosprawnych. Szkolimy także motorniczych i kierowców, by potrafili pomóc niepełnosprawnym pasażerom - zaznacza Prądzyński.

Tramwaj integracyjny to zwiastun polskich obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, który oficjalnie rozpocznie prezydent RP Aleksander Kwaśniewski 2 grudnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Organizatorzy planują m.in. kampanię informacyjną na temat niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach mediów, uruchomienie pierwszego w Polsce Centrum Informacyjnego dla osób niepełnosprawnych, a także zorganizowanie międzynarodowej konferencji na temat europejskich doświadczeń w aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych.

Odbędzie się także sporo wydarzeń kulturalnych m.in. wystawa "Sztuka bez barier" w Muzeum Narodowym w Warszawie czy festiwal filmowy prezentujący dorobek światowej kinematografii przedstawiającej życie osób niepełnosprawnych. Ukaże się również przewodnik "Turystyka bez barier - Polska", prezentujący najciekawsze miejsca turystyczne w naszym kraju, dostępne dla niepełnosprawnych.

W organizację polskich obchodów Europejskiego Rok Osób Niepełnosprawnych włączyły się: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jolanta Banach, Telewizja Polska oraz agencja reklamowa Leo Burnett.