oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Pierwsze zajęcia z dogoterapii w Bydgoszczy rozpoczęły się w Ośrodku Braille'a

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Braille'a po raz pierwszy korzysta z pomocy psów. Program będzie realizować między innymi Aleksandra Dziedzianowicz, terapeutka z ośrodka.

Katarzyna Włodarczyk: - Jak wygląda terapia, którą prowadzi pies?

Aleksandra Dziedzianowicz: - Zajęcia polegają przede wszystkim na ćwiczeniach dotykowych. Kontakt z psem pomaga pokonywać bariery psychiczne, społeczne. Dzięki ciepłu, jakie roztaczają wokół siebie psy dzieci mają się również wyzbyć poczucia izolacji. Ćwiczenia doprowadzają do rozwoju fizycznego i umysłowego.

Chyba do prowadzenia dogoterapii nie nadaje się każda rasa?

- Naturalnie. Taki pies powinien mieć szczególnie zrównoważoną psychikę. Musi być łagodny. Na wszystkie ruchy musi reagować bardzo spokojnie, bez względu na to czy się go głaszcze czy wydaje komendy.

Jakie rasy tak się zachowują?

Doskonałe są labradory i golden retrievery. Sprawdzają się również husky czy alaskany.

Co z kundelkami?

- Również mogą być wykorzystane w terapii. Jest to dobre szczególnie dla osób, których nie stać na rasowego zwierzaka. Ale muszą spełniać wymienione wcześniej warunki.

A jaki pies pracuje w Ośrodku?

- Z dziećmi pracuje golden retriever o imieniu Toffi, którego opiekunką jest Beata Czarnecka. Do specjalistycznych zajęć przygotowuje się również kolejny labrador - Fery.