oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Nauczyciele z ośrodka dla niewidomych z podpoznańskich Owińsk opracowali niespotykaną na świecie technologię produkcji map dla niewidomych.

Wielkopolska tak wygląda? Od naszego przystanku droga idzie po łuku? Teraz będę mógł sam iść na dworzec kolejowy? - mówili zaskoczeni wychowankowie Ośrodka, dotykając pierwszych map wyprodukowanych przez swoich nauczycieli - Alinę Talukder i Marka Jakubowskiego. Mapy i plany, jakie zrobili ich nauczyciele, mogą służyć jako kieszonkowe przewodniki. Stwarzają niewidomym możliwość samodzielnego poruszania się.

Manufaktura

Wcześniej niewidomi w Polsce mogli skorzystać z zaledwie piętnastu map wypukłych. Było ich tak niewiele, bo matryce były wykonywane ręcznie, a sama mapa tłoczona z tworzywa. Wyprodukowanie jednej mapy kosztowało 35 tys. zł. Wszystkie były przedmiotami dużymi, nadającymi się wyłącznie do użytku szkolnego.

Mapa na poczekaniu

Prace prowadzone od ponad roku przez nauczycieli z Owińsk Alinę Talukder i Marka Jakubowskiego pozwolą na produkowanie map różnej wielkości, nie wykluczając atlasów w formacie A4, A5.

- Złożyliśmy wniosek w Urzędzie Patentowym i teraz czekamy na jego zarejestrowanie - mówi Marek Jakubowski. Dzięki ich technologii produkcja zajmie nie więcej jak godzinę, a przy większej wprawie nawet 20 minut.

- Technologia jest tak prosta, że aż się dziwimy, że nikt przed nami na ten sposób nie wpadł. Kontaktowałem się z firmami w USA i w Niemczech, pytając o to, jakie mapy mogą wyprodukować. O takiej technologii jak nasza nigdzie nawet nie wspomniano - wyjaśnia Marek Jakubowski.

Zapis cyfrowy

Pomysłodawcy wykorzystują cyfrowe zapisy map. Następnie mapę drukują na tak zwanym papierze puchnącym.

- Wszystko to, co pokryte jest czarną farbą ,,puchnie��, czyli staje się wypukłe - mówią autorzy technologii. Jedną z zalet tej technologii jest to, że nauczyciel już po trzydniowym przeszkoleniu jest w stanie wyprodukować tego rodzaju mapę. Egzemplarz jest pięć razy tańszy, niż mapa wykonana wcześniejszą technologią.

Maria Tomaszewska - dyrektor Ośrodka dla Niewidomych i Niedowidzących w Owińskach: Chcielibyśmy w czasie konferencji, która odbędzie się u nas w kwietniu, a poświęcona będzie ,,Nowoczesnym technikom kształcenia niewidomych i niedowidzących�� , zaprezentować nie tylko mapy, ale i pracownię do ich produkcji. Koszt wyposażenia pracowni to około 46 tys. zł. Szukamy sponsorów, którzy zechcieliby nas wesprzeć sprzętem. Potrzebna jest nam między innymi drukarka laserowa kolorowa do prac wielkości A3.

Zobacz też: