oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Gdańszczanie, którzy mają duże mieszkanie i chcą przyjąć pod swój dach od 3 do 8 seniorów, mogą zawrzeć umowę z gminą i stworzyć im dom.

Jeśli się uda, będziemy jedyni na Pomorzu - mówią pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. - Rozpoczyna się akcja "Zaopiekuj się mną - jestem osobą starszą, potrzebuję wsparcia!". Osoby, które zadeklarują chęć stworzenia rodzinnego domu seniora i pomyślnie przejdą weryfikację, otrzymają środki na prowadzenie placówki i wynagrodzenie z budżetu gminy.

- W istniejących już państwowych domach pomocy społecznej brakuje miejsc dla osób starszych - dodaje Sylwia Ressel, rzecznik prasowy gdańskiego MOPS. - Próbujemy rozwiązać tę sytuację stwarzając rodzinne, kameralne domy. Jest to też szansa np. dla osób bezrobotnych i zadłużonych, które mają problemy z utrzymaniem mieszkania. Mamy nadzieję, że gdańszczanie nie zawiodą.

Zainteresowani akcją powinni przygotować kosztorys uwzględniający koszty utrzymania seniorów, opieki i swoje wynagrodzenie. Nie ma wytycznych określających wysokość tych kwot. Kalkulację ocenią pracownicy MOPS. Jeśli dojdzie do akceptacji, przeprowadzą wywiad środowiskowy i sprawdzą warunki lokalowe w przyszłym domu pomocy. Podobny pomysł pojawił się w połowie zeszłego roku w Sopocie. Jak do tej pory jednak, żaden rodzinny dom opieki w kurorcie nie powstał.

- Mieliśmy kilku kandydatów chętnych do prowadzenia takiego domu, ale wszyscy byli spoza Sopotu, a kilku nawet spoza naszego województwa - poinformowała nas Zdzisława Ługowska, zastępca dyrektora sopockiego MOPS. - A zasady programu są takie, że możemy finansować tylko domy na terenie naszego miasta. Cały czas jednak jesteśmy otwarci i czekamy na propozycje od sopocian, szczególnie że są osoby starsze, które byłyby zainteresowane taką rodzinną formą opieki.

Gdańska akcja będzie propagowana za pomocą ulotek i plakatów. W kampanię włączyli się gdańscy taksówkarze, handlowcy, Zakład Komunikacji Miejskiej i Polskie Koleje Państwowe.

- Chcemy jak najszerzej rozpropagować tę ideę, by utworzyć jak najwięcej takich domów - dodaje Sylwia Ressel.

zobacz także: Kontrakt dla seniora