oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

KOCIEWIAK POTRAFI - Opalenie bez barier

Być może jeszcze w tym roku Opalenie, w gminie Gniew stanie się, jedną z nielicznych w kraju, wsią agroturystyczną dla osób niepełnosprawnych.

Pierwsze przymiarki do tego przedsięwzięcia członkowie Stowarzyszenia Akademia Opaleńska robili w ubiegłym roku. Teraz plany zaczęły przybierać bardziej realny kształt. Aby zjednać dla swojej inicjatywy jak najwięcej ludzi do Opalenia zaproszono m.in. Tadeusza Cymańskiego i Andrzeja Lissa, posłów z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej, dyrektorów domów pomocy społecznej oraz przedstawicieli nadleśnictwa. - Opalenie ma szansę stać się jedyną miejscowością w Polsce, w której osoby niepełnosprawne będą mogły czuć się jak u siebie w domu - mówi Wincenty Maciejewski, członek Akademii Opaleńskiej. - Już teraz można we wsi skorzystać ze ścieżek zdrowia i leśnych traktów spacerowych, kwater agroturystycznych oraz wielu ciekawych terenów rekreacyjnych.

Pomysłów mamy bardzo dużo... Przedstawiony projekt zainteresował posłów, którzy w komisji sejmowej zajmują się właśnie problemami osób niepełnosprawnych. Jak zapewnili, chcieliby, aby projekt udało się zrealizować w całości. Inicjatywa zyskała na znaczeniu również dlatego, że rok 2003 jest rokiem osób niepełnosprawnych. Jak zapewnili opalenian parlamentarzyści, poprą starania stowarzyszenia i samorządu, aby Opalenie zostało objęte jednym z 16 planowanych projektów pilotażowych w kraju. Mają dzięki nim zostać stworzone odpowiednie bazy socjalne oraz rekreacyjne.

- W naszej gminie znajdują się dwa domy pomocy społecznej w Gniewie i Wyrębach - mówi Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa. - W szkołach istnieją tak zwane szkoły życia, w których uczą się niepełnosprawne dzieci. Pomysł stowarzyszenia jest bardzo ciekawy. Planowana współpraca z domami pomocy, czy ośrodkami dla osób niepełnosprawnych ma duże szanse na powodzenie. Pozostaje jeszcze zadbać o finanse na realizację projektu. Mam nadzieję, że uda się pozyskać jakieś środki choćby z funduszy unijnych.