oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Niewidomy patrol na wózkach inwalidzkich

Wczoraj 20 strażników miejskich założyło opaski na oczy i wsiadło na wózki inwalidzkie, żeby na własnej skórze się przekonać, jak to jest być niepełnosprawnym w Warszawie.

- Proszę sobie wyobrazić: ktoś zaparkował na chodniku i macie do wyboru - wjechać wózkiem na ulicę albo na trawnik z odchodami. Co wybieracie? - pytał strażników Krzysztof Kasperczyk, inżynier komunikacji, który na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim.

Wczoraj na Pradze Północ odbyło się szkolenie dla 20 strażników miejskich. Poświęcono je szczególnie uciążliwym dla osób niepełnosprawnych utrudnieniom, z którymi mogą się zetknąć w Warszawie. Strażnicy zakładali na oczy opaski i z laskami uczyli się poruszać po chodnikach i ulicy. Pomocnych wskazówek udzielały im instruktorki - Grażyna Machura z Poradni Polskiego Związku Niewidomych i Magda Pawlica z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

- Zupełnie się zagubiłem - opowiadał po szkoleniu Jarosław Sałaga. - Nie wiedziałem, gdzie są przeszkody, potrafiłem tylko określić strony świata, bo na plecach czułem słońce. - A jeszcze zaparkowane samochody na chodniku, słup na środku, drzewa! - oburzał się starszy strażnik Robert Bartołd. - O mało nie uderzyłem głową w pochyłą wierzbę!

W drugiej części szkolenia strażnicy obejrzeli film i slajdy, na których pokazano szczególnie trudne dla niepełnosprawnych sytuacje (słup na wprost przystanku tramwajowego, drzewo naprzeciwko drzwi autobusowych, betonowe słupki na osiedlach itp.).

- Cieszę się, że wysłano nas na szkolenie, chociaż bardziej przydałoby się pracownikom ZDM, którzy stawiają znaki drogowe na środku chodnika - mówił Robert Bartołd. - My oczywiście możemy z większą bezwzględnością karać niesfornych kierowców, ale na umieszczone bez wyobraźni znaki drogowe już nic nie poradzimy.

Szkolenie odbyło się w ramach programu "Warszawa bez barier" prowadzonego od 1996 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przy współpracy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. W stolicy mieszka ok. 200 tys. niepełnosprawnych.