oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Konie, wykorzystywane w terapii, są już w Polsce bardzo powszechne, psy - jeszcze nie. Czas na zmiany - tak uważa Anna Calomfirescu, która we Wrocławiu chce rozpocząć dogoterapię dla dzieci z dysleksją i lekkim upośledzeniem

Jasper ma 18 miesięcy, wesołe oczy i ogromny zapas energii. Jest przedstawicielem jednej z najinteligentniejszych ras na świecie - border collie. Uwielbia zabawy na torach przeszkód, aportowanie piłki i frisbee. Anna Calomfirescu, właścicielka psa: - Kiedy dzwoni nasz budzik, Jasper od razu wskakuje do łóżka i budzi nas pocałunkami. Niedawno - przed komisją Komendy Głównej Straży Pożarnej - Jasper zdał egzamin, dostał tytuł psa gruzowiskowego pierwszego stopnia. Był najmłodszym uczestnikiem egzaminu. Ma też za sobą kurs posłuszeństwa. - Z ukierunkowaniem na zabawę i pomoc człowiekowi - podkreśla jego pani. Niedługo zostanie dziecięcym terapeutą.

Na pomysł zorganizowania dogoterapii we Wrocławiu wpadła Anna Calomfirescu ze szkoły dla psów Artemis, właścicielka Jaspera oraz 6,5-letniej staffordki Keny (uczestniczki sześciu akcji ratowniczych) i 9-letniego owczarka kaukaskiego Artemisa ("Na emeryturze, czuwa nad naszą malutką córeczką Patrycją"). Do niezwykłej terapii poza Jasperem szykują się goldenka Kelly (właścicielka jest doświadczoną rehabilitantką) i alaskan malamute (jego pani jest studentką surdopedagogiki). Salę w piątki udostępni Centrum Kultury "Agora", zajęcia będą bezpłatne, w grupach maksymalnie pięcioosobowych. Na pomoc mogą liczyć dzieci z dysleksją i lekkim upośledzeniem ruchowym lub psychicznym. Na czym będą polegały zajęcia? Anna Calomfirescu: - Program będziemy układać indywidualnie, uzależniając go od potrzeb dziecka i zaleceń specjalisty (potrzebne na piśmie). Dyslektycy mają często problem z głośnym czytaniem, ich opiekunowie - z cierpliwością w słuchaniu. Dzieci na naszych zajęciach będą mogły liczyć na idealną psią cierpliwość. Czyż nie łatwiej czyta się głośno komuś, kto nas słucha? Będziemy też robić mnóstwo innych rzeczy, na przykład literować imię psa, wydawać mu komendy, rzucać mu piłkę i łapać przyniesioną. Pies żywo reaguje na człowieka, a dziecko ćwiczy, łagodnieje, ale nabiera też pewności siebie.

Informacje i zapisy: tel. 341 01 56, 325 14 83