oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Atlasy geograficzne dla niewidomych zaprezentowane zostaną wkrótce w Poznaniu, a za dwa tygodnie w stolicy ich twórcy otrzymają nagrodę od ministra infrastruktury.

Dwieście trzydzieści atlasów geograficznych wykonanych metodą druku wypukłego trafi jeszcze w tym roku do ośrodków dla niewidzących i instytucji pracujących na ich rzecz. Możliwe jest to dzięki staraniom Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który sfinansował druk.

Metodę zaś jaką atlasy są produkowane wymyślili pracownicy i uczniowie Ośrodka dla Osób Niewidomych i Niedowidzących z podpoznańskich Owińsk. Oni też przygotowali materiały do druku

Z ministrem na Zamek

22 listopada poznaniacy Alina Talukder oraz Marek Jakubowski będą wyróżnieni za zasługi dla kartografii przez ministra infrastruktury. Uroczystość odbędzie się w samo południe na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Nie byłoby atlasów, gdyby w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii nie znalazły się osoby życzliwe całemu przedsięwzięciu, a przede wszystkim niewidomym - mówią twórcy metody druku wypukłego. Jedną z takich osób jest Izabela Krauze Tomczyk. Obecnie druk atlasów dobiega końca. Trwają zaś negocjacje, by po Atlasie Polski wykonać atlas ... świata.

Poezje na płytę

Nauczyciele z Ośrodka w Owińskach a także inni członkowie Stowarzyszenia "Być Potrzebnym" kontynuują prace przy wydawaniu książek mówionych.

- Finalizujemy rozmowy dotyczące wydania wszystkich utworów księdza Twardowskiego. Autor postawił tylko jeden warunek, by utwory były interpretowane w sposób zgodny z jego intencjami. Czytać je będzie Katarzyna Sulej, nauczycielka z naszego Ośrodka, osoba znana księdzu Twardowskiemu. Prozę natomiast czytać będzie nasz wypróbowany przyjaciel Piotr Olszański, kierowca poznańskiego MPK oraz niewidomy uczeń z ośrodka - mówi Marek Jakubowski ze Stowarzyszenia "Być Potrzebnym".

Wstępnie zostało już ustalone, że nagranie odbędzie się w studiu znajdującym się w poznańskim Centrum Kultury Zamek.