oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Uprawy warzyw, hodowli kwiatów rabatowych w szklarniach przy ul. Jędrzejewo będą się uczyć osoby niewidome i słabo widzące. Już od wiosny. Umożliwi im to tworzone właśnie, pierwsze tego typu w Polsce, Centrum Zatrudnienia i Edukacji Rolniczej dla Niewidomych.

Ludzie z poważnymi wadami wzroku, głównie mieszkańcy wsi, dotrą tam trzy razy w tygodniu. Zostaną zatrudnieni na 0,55 etatu. Za pracę dostaną po blisko 400 zł netto.

Ale nie pieniądze są najważniejsze. - Chcemy, by ci ludzie odzyskali pewność siebie - twierdzi Renata Nych z Fundacji "Praca dla Niewidomych" - inicjatora i organizatora Centrum. - Niestety, zwłaszcza na wsiach wyklucza się ich ze społeczeństwa.

Korzystając z doświadczeń francuskich, Fundacja wpadła na to, by zaoferować niewidomym i słabo widzącym naukę zawodu rolnika, sadownika, warzywnika. Do niecodziennego pomysłu przekonała miasto. Za symboliczną odpłatnością dostała teren (2,35 ha, ponad 10 zniszczonych szklarni), który kiedyś należał do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Wysiłki Fundacji docenił też płocki Fundusz Grantowy, przyznając jej 65 tys. zł. Dzięki temu przy ul. Jędrzejewo powstała już rehabilitacyjna ścieżka orientacji przestrzennej - wyłożona różnymi rodzajami nawierzchni. Niewidomi mogą na niej potrenować, przyzwyczaić się do podłoży, jakie spotykają na co dzień. - Każdy powinien pracować, nawet jeśli mu to nie wychodzi. Marzymy, by docelowo mogło to robić w Centrum przynajmniej 50 osób - uzupełnia Renata Nych. - Teraz jest ich 15, na razie zajmują się porządkami. Jednak od marca zaczniemy produkować warzywa, a potem kwiaty rabatowe. Mam nadzieję, że po takim gruntownym szkoleniu nasi podopieczni założą szklarnie w swoich gospodarstwach. A my pomożemy im m.in. w sprzedaniu towaru.

Niedługo Centrum rozszerzy ofertę o naukę zawodu pieczarkarza. W planach jest też nawiązanie współpracy ze szkołą rolniczą w Górach. Niewykluczone, że zaowocuje ona utworzeniem klasy integracyjnej dla ludzi niewidomych.

Według danych Polskiego Związku Niewidomych w Płocku jest ok. 300 osób niewidomych i słabo widzących.

Fundacja "Praca dla Niewidomych"

Znana przede wszystkim z prowadzenia domu dla dzieci niewidomych w Warszawie, warsztatu terapii zajęciowej w Płocku. W 2000 r. w Stanisławowie pod Drobinem utworzyła Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej. 25 niewidomych ma tam własny sad, gotuje zupy specjalnie dla szkół z Drobina i okolic.