oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Terapię z dziećmi ma... pies

Dogoterapię czyli rehabilitację z psem prowadzi Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. To jedyna placówka w naszym regionie, w której odbywają się takie zajęcia.

� Borys! Borys! � kilkuletnia dziewczynka woła golden retrievera, z którym dzieciaki mają terapię. Pies liże ją po twarzy, a dziecko wtula się w niego, obejmuje jego potężny korpus. Widać, że zwierzę i dziewczynka są przyjaciółmi.

� Pies musi mieć odpowiednie predyspozycje psychiczne do pracy z dziećmi. Golden retriever to znakomita rasa do takiej terapii. Pies jest spokojny, cierpliwy, czeka aż powierzy mu się zadanie � tłumaczy terapeuta Paweł Wróblewski. � Borys kończy specjalne szkolenie do terapii z dziećmi. W tym tygodniu będzie zdawał ezgamin.

Agnieszka Krzemińska, kierownik częstochowskiego Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie podkreśla, że dogoterapia ma bardzo dobry wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny maluchów oraz na ich ćwiczenia rehabilitacyjne.

� Przy psie dzieci mają silną motywację i czasami zachowują się zaskakująco. To widać szczególnie u dzieci z przykurczami ręki, kiedy jest trudność z jej wyciągnięciem � mówi Krzemińska. � Potrafią zmobilizować się i wyciągnąć rękę po to by dotknąć psa, choć nawet na ćwiczeniach jest im trudno tę rękę rozprostować � dodaje kierowniczka.

Zajęcia odbywają się w formie zabawowej. Dzieci polubiły terapię z Borysem. Poznały psa, kiedy był jeszcze szczeniakiem. Obserwowały jak rośnie i teraz nie przeraża ich widok ogromnego golden retrievera.