oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Alicja Katarzyńska, Gazeta Wyborcza 21.08.2006; dps.pl 22.08.2006)

 

Wczoraj razem rysowali i śpiewali, dziś wybierają się do ogrodu zoologicznego, jutro na plażę. Przez najbliższy tydzień seniorzy z Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku i dzieci ze Stogów będą wspólnie wypoczywać na półkolonii w Gdańsku.
Na pomysł tak niezwykłych wakacji wpadła dyrektor gdańskiego DPS "Ostoja" Ewa Zawadzka. - Bardzo wiele dzieci nie wyjeżdża z miasta na lato, wolne od nauki dni spędzają na własnych podwórkach - mówi dyrektor Zawadzka. - W naszym domu mieszka trzydzieścioro seniorów, ponad czterdziestu codziennie dochodzi na tzw. opiekę dzienną. Mamy piękny dom, duży ogród. Pomyślałam, dlaczego tego nie wykorzystać? Spotkanie dzieci i osób starszych to korzyść dla obydwu stron. Dla dzieci to sensowne spędzenie czasu, możliwość nawiązania serdecznych kontaktów, dla naszych podopiecznych to duże przeżycie, powrót do aktywności.

Projekt "Dziadek, babcia z półkolonii" obejmuje dziesięcioro dzieci ze Stogów, w wieku od 7 do 10 lat, z rodzin będących pod opieką gdańskiego MOPS-u. W domu DPS przy ul. Hożej spędzają codziennie kilka godzin. W programie jest wspólna gimnastyka, konkursy, warsztaty muzyczne i plastyczne, piknik, wyprawa do ogrodu zoologicznego i na plażę. Pobyt i wszystkie te atrakcje są bezpłatne.

- Obecność dzieci wnosi bardzo dużo życia w nasz powszedni dzień - mówią pensjonariusze "Ostoi".

- Dobrze, że dzieci spotykają się ze starszymi - mówi Stefania Juszczak. - Mają przez to dla nas więcej serca. Wczoraj cieszyły się z tego, że mogą pchać nasze wózki inwalidzkie.

- Były trochę niezadowolone, bo było za mało wózków - mówi pan Franciszek. - A one chciały nam pomagać i wozić starszych. Nie spodziewaliśmy się, że nawet coś takiego może być dla nich zabawą.

- Nasi seniorzy rzadko mają okazję sprawdzić się w roli dziadków - dodaje dyrektor Zawadzka. - Dla wielu to będzie pierwszy raz. Dlatego ta półkolonia to trochę czas próby, na pewno powtórzymy ją w przyszłym roku, jeśli w tym wszystko wypali. Może nawet zrobimy dwa turnusy.

- Ten projekt pomoże przeciwdziałać patologii społecznej wśród dzieci z rodzin mieszkających na Stogach - uważa Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPS-u. - Ma nauczyć najmłodszych poszanowania osób starszych, zintegrować ich. Pokazać obu stronom, że takie kontakty mogą być ciepłe i ciekawe.