oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. gjb, olip - Gazeta Wyborcza 18.08.2006; dps.pl 22.08.2006)

 

Hotel pełen nadziei na przyszłość

- Po kryzysie zamknęłam się w sobie, teraz znów mogę żyć. I nie czuję się już gorsza - wyznaje pani Justyna. Pracuje w niezwykłym hotelu w Jedliczach.

Co w nim takiego niezwykłego? To, że gości przyjmować będzie około 20 osób bez pracy i chorujących psychicznie. - Na ten pomysł wpadliśmy przed kilku laty. Zainspirowaliśmy się tzw. firmami społecznymi działającymi w Szkocji. Pracują w nich niepełnosprawni i ludzie długotrwale bezrobotni. Kształcą się, zarabiają pieniądze i usamodzielniają. To daje im szansę zdobyć nowe doświadczenie i nauczyć się żyć na własny rachunek - wyjaśnia Tomasz Musielski z projektu KŁOS, organizatora przedsięwzięcia.


Komentarz dps.pl

O hotelu napisała Gazeta Wyborcza i ani autorzy, ani pan Tomasz nawet nie zająknęli się, że podobne miejsce od dawna funkcjonuje w Krakowie ( i chyba nie tylko tam)...


Powstała więc firma, która założyła własny hotel w Jedliczach. Jego pracownicy przeszli najpierw szczegółowe badania predyspozycji, żeby sprawdzić, kto nadaje się do jakiego zawodu. Potem przyszedł czas na kursy i szkolenia. - Brałam udział w kursie obsługi komputera, języka angielskiego i kulinarnym - wylicza Iwona Łuczak, jedna z pracownic.

- Ja w hotelu będę miała kilka funkcji. Będę kelnerką, kucharką albo organizatorką imprez. Na początku nie byłam pewna, czy to jest to, co chcę robić. Teraz wiem - chcę po prostu pracować - wyjaśnia Justyna Wiśniewska, uczestniczka programu.

To jeszcze nie koniec. W ramach projektu pracownicy będą także zapraszani na staże w polskich hotelach i pensjonatach. Wszystko po to, żeby zdobyć nowe doświadczenie.

Pieniądze na realizację programu - 8 mln zł - wyłożyła Unia Europejska w ramach program EQUAL. Wydano je nie tylko na przygotowanie kadry pracowniczej, ale także na wyremontowanie budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego "Zacisze", w którym powstał hotel. - Właśnie kończymy remont. Mamy dwanaście pokojów o wysokim standardzie, każdy z łazienką. Jest też sala konferencyjna i audiowizualna. Cały budynek jest w stylu "country". To dlatego, że chcemy zaoferować naszym gościom zajęcia jeździectwa oraz hipoterapii - wyjaśnia Musielski.

Pierwsi goście do hotelu w Jedliczach przyjadą już we wrześniu. Chociaż jego oficjalne otwarcie dopiero w najbliższą niedzielę, do końca października już nie ma wolnych terminów. - Nie mogę się doczekać aż przyjadą goście. Przynajmniej będę wśród ludzi. A poza tym wierzę w terapię przez pracę. To na pewno działa - przekonuje pani Justyna.

Projekt KŁOS

Projekt stworzyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych, wydział zarządzania UŁ, Stowarzyszenie Ja-Ty-My i gmina Zgierz. Wspiera go proboszcz parafii w Grotnikach i tamtejsza szkoła, a także władze Zgierza. Razem tworzą Koalicję Łamania Oporów Społecznych, czyli KŁOS.