oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Izabela Żbikowska - Gazeta Wyborcza 30.10.2006; dps.pl 31.10.2006)

O znaczeniu hipoterapii w leczeniu przy chorobach nowotworowych, psychicznych, neurologicznych rozmawiano na III Międzynarodowym Seminarium Hipoterapeutycznym, które skończyło się wczoraj w Opolu.

Małgorzata Górniewicz, hipoterapeutka z dziesięcioletnim stażem, opowiadała o nowatorskiej metodzie wykorzystania leczenia poprzez kontakt z koniem. - To bardzo dobry sposób na zintegrowanie rodziny zastępczej. Znam ludzi, którzy prowadzą taką rodzinę; mają własną córkę, a kilka miesięcy temu przyjęli trzy dziewczynki z patologicznego środowiska. Między czwórką nie było żadnej płaszczyzny porozumienia - do czasu, aż rodzina zaczęła uczestniczyć w zajęciach z kontaktu z koniem - opowiada. - Każdy z nich odkrył w koniach coś dla siebie, a wspólne działanie scaliło rodzinę. Dziś wszyscy jeżdżą konno - mówiła.

Hipoterapia może być wykorzystywana w zaburzeniach neurologicznych, ortopedycznych czy psychicznych. Terapia ruchem konia stosowana np. przy porażeniu mózgowym pomaga pacjentom, którzy nigdy nie chodzili, wyobrazić sobie, jakie to uczucie. - Pacjent sadzany jest na konia i wystarczy, że podda się jego ruchom, by poczuć, jak pracują mięśnie przy normalnym chodzie - wyjaśnia Górniewicz.

Poza tym sam kontakt z koniem działa terapeutycznie. - Od dwóch lat pracuję z autystycznym chłopcem, który nie wydawał z siebie żadnych dźwięków, mimo iż aparat mowy i słuchu ma sprawny. Po dziewięciu miesiącach kontaktu z koniem wydał pierwszy dźwięk, a teraz potrafi mówić pełnymi zdaniami - opowiada hipoterapeutka.

Hipoterapię można stosować również u dzieci z ADHD, zaburzoną koordynacją wzrokowo- ruchową czy problemami z koncentracją, bo jazda konna usprawnia równowagę, koordynację, orientacje w przestrzeni i poczucie rytmu.

- Korzystający z niej pacjenci nie czują, że uczestniczą w terapii, odbierają to raczej jako formę relaksu, zabawy, i to jest jedna z jej głównych zalet - podkreśla terapeutka. - Jednak o leczeniu przez kontakt z koniem powinien zawsze zadecydować lekarz, a my powinniśmy upewnić się, czy wybrana przez nas organizacja ma patronat Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego - przestrzega hipoterapeutka. - Bo to jest gwarancją, że terapię przeprowadzać będą specjaliści na przeszkolonych koniach.

Gdzie na hipoterapię (Opolszczyzna)

Opolska Fundacja na rzecz Rozwoju Hipoterapii "Konie Dzieciom", ul. Jankowskiego 22/8, Opole. Kontakt: pedagog i hipoterapeuta Alicja Głowacka, 77 455 74 30 lub 603 99 16 16.