oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Mirosława Dulat, Gazeta Wyborcza 18.10.2006; dps.pl 3.11.2006)

 

Warsztaty w zielonogórskiej Caritas. - Trzeba im zaszczepić przekonanie, że warto wyjść z domów i szukać pracy - mówi o niepełnosprawnych doradca zawodowy Elżbieta Piórko.

Doradca Elżbieta Piórko uczy pisania na komputerzeJustyna Szymańska ma 24 lata. Lubi gotować. Najlepiej jej wychodzą placki ziemniaczane. Z wykształcenia jest kucharzem, ale nie pracuje. Na zajęcia do zielonogórskiego Centrum Wolontariatu przy ul. Bema przyszła kilka dni temu. - Zdążyłam się już sporo nauczyć - opowiada. Wczoraj uczyła się pisać życiorys. Najpierw odręcznie, potem na klawiaturze komputera. - Idzie mi już zdecydowanie szybciej - cieszy się.

Warsztaty "Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych" odbywają się w 44 ośrodkach diecezjalnych Caritas Polska. Projekt jest współfinansowany z pieniędzy z UE. Koszt przedsięwzięcia to 20 mln zł. - To dla nas wielkie logistyczne wyzwanie - mówi Grzegorz Idziak, szef zielonogórskiej Caritas. Projekt potrwa 16 miesięcy. Każdego miesiąca w ośrodkach Caritas będą się obywać dwa dziesięciodniowe cykle warsztatów. Zajęcia są bezpłatne.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej warsztaty odbywają się w obu stolicach regionu. - Zależy nam też na dotarciu do ludzi z małych miasteczek. Wystarczy, że zbierze się gdzieś kilkuosobowa grupa, a nasi specjaliści przyjadą - wyjaśnia Idziak. Dodaje, że istnieje możliwość kursów całodobowych z dodatkowymi zajęciami integracyjnymi. - Możemy też przeprowadzić zajęcia dla osób z podobnym schorzeniem, np. dla ludzi na wózkach inwalidzkich czy z niedowładem rąk - wyjaśnia.

W warsztatach mogą brać udział osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ćwiczą w 5-, 6-osobowych grupach. Pracują z nimi psychologowie, doradcy zawodowi i pedagodzy. - Chcemy, by niepełnosprawni wyszli z domów. Motywujemy, podpowiadamy, jak szukać pracy. Ważne jest też uodpornienie na porażki - tłumaczy Elżbieta Piórko, doradca zawodowy. - Może podejmą pracę, może zostaną wolontariuszami. Najważniejsze, że zrozumieją, że kalectwo nie jest dla nich przeszkodą - dodaje Idziak.

Gdzie i kiedy warsztaty w Caritas

Chętni mogą się zgłaszać do biura przy ul. Kościelnej 6 od poniedziałku do piątku w godz. 8-12. Więcej informacji: tel. 0-68 325 47 24 lub 0-68 324 43 30 w. 30 oraz na stronach www.caritas.zgora.pl i www.sprawni.caritas.pl.