oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Magda Brzezińska, Gazeta Wyborcza 14.11.2006; dps.pl 16.11.2006)

Niepełnosprawni remontują

W warsztatach terapeutycznych na ul. Bałtyckiej powstała grupa remontowa złożona z niepełnosprawnych. Mogą robić drobne naprawy, ale przepisy są takie, że nie mogą na nich zarobić.

[ Tak jak zdrowe osoby chodzą do pracy, 60. niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych uczestniczy w zajęciach w warsztatach terapii zajęciowej. Dzięki temu nie siedzą bezczynnie w domu, lecz przez kilka godzin dziennie biorą udział w zajęciach plastycznych, kulinarnych, introligatorskich czy komputerowych.]

Dla części młodych mężczyzn bardziej interesujące jest majsterkowanie niż malowanie czy gotowanie. - Bo to babska robota - mówią ci, z którymi wczoraj rozmawiałam.

Właśnie dla nich kilka dni temu powstała brygada remontowo-konserwatorska. W jej skład wchodzi sześciu mężczyzn w wieku od 19 do 26 lat: Piotr Winiarczyk, Piotr Jędrzejewski, Marcin Stankiewicz, Łukasz Skonieczek, Marcin Preweda i Marek Jankowski. - Są uzdolnieni manualnie, prawdziwe złote rączki. Teraz w końcu robią to, co lubią i potrafią, a nie to, co sprawia im kłopot, jak czytanie, pisanie czy abstrakcyjne myślenie - przekonuje Ludwik Jesionowski.

Grupa już się przydała. - Budynek warsztatów na ul. Bałtyckiej jest stary i ciągle coś się tu psuje czy przecieka. Teraz zamiast do każdego drobiazgu wzywać fachowców z Zakładu Budynków Komunalnych, za naprawę bierze się nasza brygada - cieszy się kierownik.

Czym jeszcze się zajmują? Gdy pada śnieg, odśnieżą dojazd i chodniki, jak będzie potrzeba, pomalują ścianę, naprawią zawias w drzwiach i zepsuty kontakt elektryczny, przestawią meble, wiosną skoszą trawę. We wtorek pomagali przy czyszczeniu rynien z liści, porządkowali też teren dookoła warsztatów. Wcześniej sami zaproponowali, by wyszlifować i odmalować poobijany kontener na śmieci. - Pracownicy pierwsza klasa - chwali ich nauczyciel zawodu Mirosław Butkiewicz.

Zadowoleni są również jego podopieczni. - To męska robota, na świeżym powietrzu - opowiada Marcin Preweda. - Jak przychodzimy, zaraz pytamy szefa, co jest dziś do zrobienia - dodaje Marek Jankowski.

Brygada pomaga też zaprzyjaźnionym instytucjom, które działają na rzecz niepełnosprawnych. W Miejskim Zespole ds. Rehabilitacji i Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych przy ul. Prostej naprawili schody i przykleili odpadające kafelki, a w Zespole Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego odnowili meble - pospawali krzesła, wymienili w nich tapicerkę. - Mamy do dyspozycji busa, więc bez problemu dojeżdżamy z brygadą w każde miejsce na terenie Olsztyna - mówi Jesionowski.

Do pracy nikt ich nie zmusza. Jeśli nie chcą już naprawiać, sprzątać czy kosić lub znudzi im się to, mogą - podobnie jak inni podopieczni - zająć się pracą w jednej z kilkunastu pracowni w warsztatach.

Ludwikowi Jesionowskiemu marzy się, by jego podopieczni mogli nie tylko naprawiać i malować. - Byłem na stażu w podobnym ośrodku na duńskiej wyspie Bornholm. Tam przy warsztatach terapii zajęciowej jest sad i pasieka. Niepełnosprawni sami zbierają jabłka, pakują je i zawożą do sklepu w mieście, sprzedają też ręcznie robione kubki i dżemy własnej produkcji. Takie rzeczy można by robić i u nas. Ale jesteśmy organizacją non profit i nie możemy prowadzić działalności gospodarczej. Dobrze byłoby gdyby zmieniły się przepisy i by warsztaty w Polsce mogły sprzedawać swoje wyroby nie tylko na okazyjnych kiermaszach - tłumaczy Jesionowski.

Co robią na warsztatach

W jedenastu pracowniach przy ul. Bałtyckiej niepełnosprawni intelektualnie wyszywają, gotują, lepią z gliny, projektują wizytówki i zaproszenia, oprawiają książki, zajmują się obróbką drewna i metalu. Swoje prace sprzedają na kiermaszach organizowanych dwa razy do roku, możne je też zamówić w warsztacie. - Staramy się prowadzić takie zajęcia, na których nasi podopieczni mogą robić coś pożytecznego dla innych. Taka praca najbardziej ich satysfakcjonuje - tłumaczy Ludwik Jesionowski, kierownik warsztatów.