oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Lucyna Szura - Gazeta Wyborcza 25.01.2007; dps.pl 26.01.2007)

 

Choć oficjalnie zostanie otwarte w piątek, już ma na swoim koncie pierwsze sukcesy. Dzięki jarosławskiemu Centrum DZWONI pierwsze osoby niepełnosprawne intelektualnie znalazły zatrudnienie.

Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, w skrócie DZWONI, za cel postawiło sobie przeszkolenie niepełnosprawnych, znalezienie dla nich zatrudnienia i pomoc w jego utrzymaniu.

- Chcemy przełamać stereotypy, obawy pracodawców i pokazać, że osoby z upośledzeniem umysłowym także mogą na tym rynku funkcjonować, a co więcej, że one bardzo tego chcą - mówi Mariusz Mituś, wiceprzewodniczący Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu.

Od sierpnia 2006 roku jego pracownicy rozpoznawali miejscowy rynek pracy i wyszukali pracodawców oraz miejsca, gdzie niepełnosprawni mogliby znaleźć zatrudnienie. W ciągu pół roku pracę znalazło dwoje podopiecznych, kolejna osoba podpisze umowę pierwszego lutego, a pięć jest w trakcie treningu zawodowego. - Przez pierwsze miesiące niepełnosprawnym towarzyszą w pracy trenerzy, wprowadzają ich w konkretne czynności, aż do całkowitego usamodzielnienia się. Zanim się jednak wycofają, szukają dla swojego podopiecznego opiekuna wśród pozostałych pracowników - mówi Mituś.

Niepełnosprawni wykonują najczęściej najprostsze prace, ale muszą mieć poczucie, że robią rzeczy potrzebne. Tylko to daje im trwałą motywację. Do 24-letniej Eli, która pracuje w pizzerii, należą prace porządkowe oraz zawijanie sztućców w serwetki. Natomiast Karol znalazł zatrudnienie w jarosławskiej firmie geodezyjnej, gdzie pomaga przy pomiarach i pracach biurowych.

Z każdym dniem do centrum zgłaszają się kolejni chętni do pracy, także coraz więcej firm rozważa zatrudnienie upośledzonych umysłowo pracowników. - Widzimy, jak pęka bariera nieświadomości i nieufności. Rozbijane są przesądy, że z takimi pracownikami trudno się porozumieć, zastępuje je natomiast pozytywne zdziwienie ich zaangażowaniem i sumiennością - mówi Mituś. - Trudniej przekonać nam rodziców osób niepełnosprawnych, by przecięli pępowinę i uwierzyli, że ich chore dzieci poradzą sobie w nowym otoczeniu.

Centrum DZWONI działa w ramach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w dziewięciu polskich miastach, korzystając z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego podopieczni mogą liczyć na fachową pomoc psychologa, doradcy zawodowego, opiekę asystenta. Jarosławskie centrum ma siedzibę w budynku starostwa powiatowego przy ul. Jana Pawła II (III p., pokój 303-305, tel. 016 623 26 57). Uroczyste otwarcie odbędzie się 26 stycznia 2007, o godz. 13.