oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Katarzyna Wiatroszak - Gazeta Wyborcza 12.07.2007; dps.pl 13.07.2007)

 

Pokonają bariery w ogrodzie marzeń

W Gdańsku powstanie "Ogród wydarzeń". Ma on pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi aktywnie gospodarować wolnym czasem. - Mieszkają samodzielnie, pracują, radzą sobie w codziennym życiu. Większość z nich jest bardzo twórcza, ale często trudno jest im zagospodarować wolny czas - mówi Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. - Chcemy im to ułatwić, pokazać różne możliwości i dlatego apelujemy o to, by wszyscy, którzy chcą wyjść z domów, zgłaszali się do nas.

Gdański MOPS uzyskał z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 42 tys. zł na realizację projektu "Ogród wydarzeń".

- Ma to być swoiste centrum wydarzeń, w którym zorganizujemy 10 różnorodnych atrakcji, a wszystkie kolejne działania pozostawimy inicjatywie samych zainteresowanych - tłumaczy Alina Kaszkiel-Suska, kierownik Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej na Orunii, przy którym działać będzie ogród. - Zorganizujemy spotkania z politykami, koncerty zespołów. Będzie kino letnie i wyjścia do teatru. Jeśli któraś z propozycji szczególnie spodoba się uczestnikom, to będzie częściej pojawiała się w programie. Inicjatywa należy do nich. My to jedynie będziemy koordynować.

Za zdobyte na projekt pieniądze opłacone zostaną wszystkie wyjścia i bilety dla zainteresowanych. Zostanie też zagospodarowany ogród, w którym stanie scena, ławki, stoliki i grille. W ogrodzie każdorazowo będzie mogło przebywać kilkadziesiąt osób.

- Chcemy, by mieli gdzie się spotkać, posiedzieć, porozmawiać ze sobą - mówi kierownik ŚDPS. - Wierzymy, że jeśli poczują się tu dobrze, będą chcieli wracać, choćby po to, aby organizować tu własne urodziny. Nasz ogród ma być punktem wyjściowym do tego, by poszukiwali różnorodnej rozrywki. Przykładowe wyjście na miasto ma zakończyć się dyskusją o tym, co im się podobało, a co nie.

Oprócz spotkań przy świecach czy grillu organizowane będą także warsztaty tematyczne poruszające, często bardzo trudne tematy np. seksualność osób z zaburzeniami psychicznymi. Z osobami niepełnosprawnymi pracować będą terapeuci, opiekunowie mieszkań treningowych oraz koordynatorzy.

Spotkania odbywać się będą popołudniami i w weekendy. "Ogród wydarzeń" oficjalnie zostanie otworzony 20 lipca na terenie Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku przy ul. Nowiny 7. Już teraz można zgłaszać chęć uczestnictwa w projekcie. Chętni lub ich rodziny mogą dzwonić do ŚDPS pod nr tel. 058 309 45 81.