oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Anna Jurek - Gazeta Wyborcza 21.09.2007; dps.pl 22.09.2007)

 

Podopieczni Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego "Wzajemna Pomoc" od czwartku zapraszają do gospody Jaskółeczka na radomskim Michałowie. Lokal w pobliżu końcowego przystanku "7" przekazał na urządzenie gospody urząd miasta.

Areta i Karolina, podopieczne stowarzyszenia, tuż przed wczorajszym otwarciem gospody dopinały wszystko na ostatni guzik. - Miło popatrzeć na efekt końcowy - mówią. Wspominały, ile trzeba było włożyć pracy w przygotowanie lokalu. - Jeździłyśmy wybierać oświetlenie - mówi pani Karolina. - A po te naczynia byliśmy w Lublinie - dodaje Areta, która właśnie czyściła talerzyki.

Trudno było namówić kogoś na dłuższą rozmowę, bo każdy z wielkim przejęciem krążył po lokalu. - Oj, dużo jest roboty - śmieje się pani Agnieszka, również podopieczna stowarzyszenia, która pomaga w kuchni. - Zmywam naczynia, obieram ziemniaki - wymienia. Przyznaje, że bardzo lubi gotować. - Wszystkiego uczyliśmy się na szkoleniach. Teraz to wykorzystujemy - dodaje.

Jaskółeczka będzie działać codziennie. - Nawet w soboty i niedziele, już mamy rozpisany grafik na kilka dni - mówi pani Areta.

Jeszcze rok temu podopieczni stowarzyszenia narzekali na to, że trudno im znaleźć zatrudnienie. - A praca dowartościowuje, daje możliwość przebywania między ludźmi, a nawet pobudza do życia - mówiła wówczas Urszula Czarnecka. Dziś pracują i - jak przyznają - sprawia im to radość.

- Bardzo nam zależało na tym, żeby zmienić wizerunek niepełnosprawnych w społeczeństwie. Te osoby mają największe problemy na rynku pracy. Chcemy pokazać, że potrafią wiele zrobić. Daliśmy im szansę - tłumaczy Jolanta Gierduszewska, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego "Wzajemna Pomoc".

W gospodzie można zjeść zupy, drugie dania, sałatki. W menu znalazło się też coś dla łakomczuchów - do wyboru są szarlotka, kruche ciasteczka oraz sernik z brzoskwiniami. Można także wykupić abonament na posiłki. Jaskółeczka to jednak nie tylko serwowanie posiłków. Stowarzyszenie planuje organizowanie tam wieczorów poetyckich, muzycznych oraz wystaw prac plastycznych.

Lokal mieści się na Michałowie przy ulicy Królowej Jadwigi 15, a czynny jest w poniedziałki od 12 do 17, natomiast od wtorku do niedzieli w godz. 12-20. - Czeka nas sporo pracy - mówią Areta i Karolina.

Pieniądze na działalność oraz organizację przedsięwzięcia stowarzyszenie dostało z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej "Equal".