oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. ms - Gazeta Wyborcza 23.10.2007; dps.pl 29.10.2007)

Przez kilka miesięcy niepełnosprawne dzieci i młodzież z Płocka uczestniczyły w zajęciach hipoterapii. Organizatorzy akcji już planują kolejną jej edycję.


Terapeutyczne spotkania zorganizowała płocka fundacja Panaceum. Napisała specjalny program i wystartowała w konkursie, do którego zaprosił zarząd województwa. Znalazła się wśród piętnastki laureatów z najlepszymi pomysłami i dostała ponad 11 tys. zł dotacji.


Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, od czerwca, w parafii św. Benedykta na Radziwiu. Brali w nich udział podopieczni Domu Pomocy Społecznej Przyjaznych Serc przy Krótkiej i świetlic środowiskowych działających przy parafii. Uczestnicy terapii zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsi jeździli na wierzchowcach, mając opracowane indywidualne programy dostosowane do stanu zdrowia i stopnia niepełnosprawności. Pozostali uczestniczyli w terapii zajęciowej z udziałem koni. Pielęgnowali je, uczyli się bezpiecznych zachowań, nawiązywali kontakt emocjonalny ze zwierzętami.


- Efekty były naprawdę wspaniałe - podsumowuje prezes fundacji Piotr Ostrowicki. - Nasi podopieczni są sprawniejsi. Zresztą już sam kontakt ze zwierzęciem jest dla osób niepełnosprawnych wyjątkowo korzystny. Do tego dochodzi jeszcze możliwość integracji, spędzenia czasu w miłej atmosferze i na świeżym powietrzu. Szkoda byłoby to zaprzepaścić, więc już zaczynamy pisać kolejny projekt. Złożymy go w kilku instytucjach i mamy nadzieję, że któraś z nich nas dofinansuje. Cieszymy się, że proboszcz już zgodził się na dalszą współpracę.