oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. al - Gazeta Wyborcza 25.10.2007; dps.pl 29.10.2007)


Tradycyjny modlitewnik to dla upośledzonego umysłowo rekwizyt, z którym pozuje do zdjęć. Stworzyłem książkę, którą zrozumie - mówi ks. Janusz Tomczak, autor pierwszego w Polsce modlitewnika dla osób niepełnosprawnych.


O taki modlitewnik poprosiła ks. Tomczaka matka dziewczynki z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. - Uczyłem wówczas w klasie integracyjnej w bydgoskiej Szkole Podstawowej nr 65 - wspomina kapłan. - Przygotowywałem dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Mama Asi spytała, czy córka musi kupować tradycyjną książeczkę do nabożeństwa? Bo przecież nie umie czytać i do niczego jej się nie przyda. Szybko znalazłem rozwiązanie.


Ksiądz, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych, wieczorami przygotowywał dla Asi mały, obrazkowy modlitewnik. - Wydrukowałem go sam, oprawiłem u introligatora - mówi. - Książeczkę dedykowałem dziewczynce.


Modlitewnik miał 26 stron. Na każdej był cytat z Biblii i uproszczony rysunek, który go obrazował. Omawiając sakrament pokuty, ks. Tomczak pisał krótko: "Jezus leczy nasze zranienia". I pokazuje niepełnosprawnego spuszczanego na linach przed Chrystusa. Opowiadając o istocie komunii świętej, na obrazkach pokazuje, po co jemy zwyczajny chleb ("by mieć energię, dobrze się uczyć"), a po co przyjmujemy komunię św. ("by być lepszym człowiekiem"). Wszystkie treści przystosowane są do możliwości percepcyjnych osób upośledzonych.


To było cztery lata temu. Wieść o modlitewniku szybko się rozeszła. Każdego roku ksiądz miał kilka podobnych zleceń. - Rodzice byli zachwyceni: dziecko wręcz śpi z tą książeczką, pokazuje na rysunkach, czego nie umie zwerbalizować - mówili.


Rok temu kapłan zwrócił się z propozycją publikacji do Prymasowskiego Wydawnictwa Gaudentinum w Gnieźnie. Nie musiał długo czekać. - Katecheci z całej Polski zareagowali na mój pomysł entuzjastycznie - twierdzi. - Rodzice upośledzonych umysłowo kupowali dotychczas swoim dzieciom tradycyjne książeczki do Pierwszej Komunii Świętej. Ale to był raczej rekwizyt, przydatny jedynie do zdjęć. Dzieci nie potrafiły z nich korzystać.


Pierwsza partia modlitewników została wydrukowana ubiegłej wiosny, tuż przed uroczystościami pierwszokomunijnymi. Teraz można je kupić przez internet. Wkrótce będą dostępne też w księgarniach katolickich w Bydgoszczy. Modlitewnik kosztuje 6 zł.


Obrazki ks. Tomczak zaczerpnął z katechizmu Jeana Vaniera i publikacji dotyczącej katechezy osób niepełnosprawnych Aleksandry Kielar. - Opracowałem je, uprościłem, komputerowo zabarwiłem - mówi.