oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. emka - Gazeta Wyborcza 18.11.2007; dps.pl 23.11.2007)Prawo dla wykluczonych

Od ponad roku chorzy psychicznie obsługują turystów w Jedliczu koło Łodzi. Czas na ustawę, która wesprze społeczną przedsiębiorczość w całej Polsce - uważają eksperci.

Projekt jest unikalny w skali kraju. Sfinansowała go Unia Europejska. Autorzy - Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych, pracownicy naukowi UŁ i Stowarzyszenie Ja-Ty-My - utworzyli firmę socjalną. To forma gospodarcza niemal w kraju nieznana. Wzorowano się na angielskich doświadczeniach. W Edynburgu hotel Six Mary Place zatrudnia samych chorych na schizofrenię i cieszy się wielką renomą. Tacy chorzy, po odpowiednim przeszkoleniu, są znakomitymi pracownikami.

W Jedliczu firma społeczna jest integracyjna. Hotelarzami są nie tylko schizofrenicy, ale także długotrwale bezrobotni z terenów wiejskich. W sumie 20 osób. Najpierw zbadano ich predyspozycje - kto nadaje się na kucharza, a kto na recepcjonistę. Później były szkolenia: nauka angielskiego, obsługa komputera, etyka biznesu i umiejętności kontaktu z klientami.

Firma społeczna umożliwia zdobycie pracy osobom wykluczonym, które normalnie nie miałyby na to szans. A więc nie tylko chorym psychicznie i długotrwale bezrobotnym, ale także byłym więźniom, bezdomnym, uzależnionym, niepełnosprawnym fizycznie, uchodźcom. Ale trzeba najpierw stworzyć podstawy prawne, które pozwoliłyby tworzyć kolejne firmy społeczne. - Nie chodzi tylko o pieniądze na uruchomienie tego rodzaju przedsiębiorstw. To dopiero początek - uważa Marzena Bednarkiewicz, wiceprezes TPN. - Potrzebne jest stałe wsparcie dla tych osób, które same sobie nie poradzą. A to właśnie zapewnia formuła firmy.

W Łodzi eksperci i zagraniczni goście podczas Forum Gospodarki Społecznej debatowali nad ustawą o firmie społecznej. Jej projekt ma być niebawem złożony w Sejmie. Popierają go m.in. łódzcy parlamentarzyści prof. Zdzisława Janowska i senator Krzysztof Kwiatkowski. Na zakończenie forum, w sobotę, w filharmonii podczas Gali Przedsiębiorczości Społecznej, nagrodzeni zostali najlepsi przedsiębiorcy, urzędnicy i firmy wspierający integrację społeczną. Imprezie patronowała "Gazeta Łódzka".