oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Marcin Kwintkiewicz - Gazeta Wyborcza 5.12.2008; dps.pl 8.12.2008)

77-letnia Teresa Mielczarek wychodzi na zakupy. Zamyka drzwi na drugim piętrze i podjeżdża "karocą", jak nazywa swój wózek inwalidzki, do schodów. Opiera się rękami o poręcz i zsuwa powoli na schody. Pod pośladki podkłada poduszkę. I stopień po stopniu zsuwa się w dół po schodach. Po dziesięciu minutach jest na parterze. Wie, bo kiedyś sąsiad zmierzył jej czas.

Teresa Mielczarek wie, jak walczyć z chorobą. Ale nie wie, co zrobić, żeby wygrać z urzędnikami. - Oni chyba chcą, żebym otępiała w domu - żali się. - Brakuje mi wyjść do teatru, do sklepu, na spacer. Chcę walczyć o normalność. Tylko że nie wiem, co mogę jeszcze zrobić. Nie rozumiem, dlaczego są podjazdy do śmietników, a nie ma przed moją klatką?

- Urzędnicy z Łodzi stosują klasyczną metodę, którą nazywam "okryj dupką", czyli zasłaniają się przepisami, by pokazać, że nic nie mogą zrobić. Pozornie mają związane ręce, by uratować swój brak zaangażowania - komentuje Elżbieta Głogowska, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która zajmuje się prawie czterema tysiącami niepełnosprawnych w całej Polsce. - Ludzie lubią fotografować się z inwalidami, ale potem z pomocą jest źle. Obowiązkiem urzędników jest stanięcie na rzęsach, by takiej osobie pomóc.

 

więcej...