oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Kaśka z Bielska-Białej jest dorosła, inteligentna i przebojowa. Nie może jednak założyć konta w banku, jeśli nie będzie miała notarialnie ustanowionego pełnomocnika. Powód: ma niesprawne ręce i nie może się podpisać...

Kaśka Wiewióra z Bielska-Białej cierpi na porażenie mózgowe. Ma niesprawne ręce i nogi, porusza się na wózku inwalidzkim. W październiku zacznie studiować socjologię w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku. Pomoc w sfinansowaniu nauki zadeklarowało wielu bielszczan, więc Kasia postanowiła założyć konto w banku. Okazało się, że nie jest to takie proste. Niesprawne ręce Kaśki nie pozwalają jej się podpisać, a banki żądają podpisu w karcie wzorów podpisów.

Dziewczynę odsyłano z kwitkiem, tłumacząc, że musi notarialnie ustanowić pełnomocnika, który będzie się za nią podpisywał.

- Tu upokarzające. Czuję się tak, jakby mnie w ogóle nie było. Sama chcę decydować o swoim koncie i znajdujących się na nim pieniądzach. Jestem pełnoletnia i w pełni władz umysłowych. Mam więc do tego prawo, tak samo jak zdrowi ludzie - mówi Kaśka.

Podobne problemy mają inni niepełnosprawni, którzy zakładają konta, by wpłacano na nie ich wypłatę lub datki. Niepełnosprawni chcą, żeby pełnomocnictwo zostało zastąpione innymi, pozwalającymi im na samodzielność procedurami.

- Jeśli ktoś nie może się podpisać, powinien wystarczyć odcisk kciuka - mówi Marek Stępniak z Fundacji Fuga Mundi, zajmującej się problemami osób niepełnosprawnych.

Marian Wnuk, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Federacji Osób Niepełnosprawnych oraz członek zarządu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, przyznaje, że sprawę trzeba pilnie rozwiązać.

- Na całym świecie dąży się do tego, żeby osoby niepełnosprawne były jak najbardziej samodzielne. Tu mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Zresztą z pełnomocnikami różnie bywa. Znam na przykład sytuację, kiedy taka osoba roztrwoniła pieniądze wpływające na konto niepełnosprawnej osoby - tłumaczy Wnuk.

OFON i PFON zajmą się tą sprawą na najbliższym spotkaniu obu organizacji.

Zapytaliśmy w kilku bankach, w jaki sposób osoba mająca bezwładne ręce może założyć konto.

PKO BP: Wymagamy podpisu w karcie wzorów podpisów. Dlatego taka osoba musi mieć ustanowionego notarialnie pełnomocnika, który będzie się za nią podpisywał.

PKO SA: Jeśli taka osoba potrafi się podpisać w jakiś inny sposób, np. za pomocą ust, to nie ma problemu. Jeśli w ogóle nie może się podpisać, musi mieć pełnomocnika.

BPH: Należałoby ustanowić pełnomocnictwo notarialne.

Dla Gazety mówi Anna Dymna, aktorka, działająca na rzecz niepełnosprawnych: Trzeba natychmiast wymyślić prawo, które pozwoli ludziom niepełnosprawnym założyć konto w banku. Oni często nie mogą ruszać rękami, są niewidomi i słabi, ale są wypełnieni uczuciami często lepszymi od moich. Są cudowni. My, ludzie zdrowi, powinniśmy zrobić wszystko, żeby dać im prawo do ludzkiego życia, godnego życia. Ja bardzo chętnie będę się w banku podpisywać za nich, bo od czego my jesteśmy na Boga, właśnie od tego.