oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Osoby niepełnosprawne, niektóre na wózkach i kulach, wolontariusze, pracownicy domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowej - w sumie około 500 osób z Radwanowic, Krakowa, Wrocławia, Wieliczki uczestniczyło wczoraj w przemarszu protestacyjnym spod Krzyża Katyńskiego przed Urząd Wojewódzki.

Demonstranci protestowali przeciw nowelizacji ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej. Projekt przewiduje wstrzymanie finansowania z budżetu państwa uczestnictwa niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy w warsztatach terapii zajęciowej. - Dla tysiąca niepełnosprawnych to będzie prawdziwy dramat, jeżeli im odbiorą warsztaty. Zostaną pozbawieni wszystkiego. We własnym zakresie zaś sfinansować zajęć terapeutycznych nie jesteśmy w stanie. Jest to demonstracja pokojowa. Chcemy tylko poinformować o naszych problemach władze i ludzi - mówi Barbara Stabrawa, instruktorka z Radwanowic.

Pół tysiąca osób przemaszerowało spod Krzyża Katyńskiego przed Urząd Wojewódzki z transparentami: "Panie ministrze, niepełnosprawni są osobami, a nie przedmiotami", "Nie odbierajcie nam prawa do terapii", "Panie ministrze nie izoluj nas w domach pomocy społecznej", "Posłowie nie dyskryminujcie niepełnosprawnych".

Protestujący przekazali apel o pomoc i wsparcie na ręce wiceprezydent UMK Stanisławy Urbaniak i wicewojewody Andrzeja Harężlaka. - Jedyne, co mogę zapewnić, to to, iż dokładnie zapoznam się z sytuacją warsztatów terapii i pozarządowych domów pomocy. Dołożę wszelkich starań, aby sytuacja w tych placówkach nie pogorszyła się - oświadczyła Stanisława Urbaniak, wiceprezydent Krakowa.

Apel skierowany został także do ambasadora Unii Europejskiej w Polsce, marszałka Sejmu i Rzecznika Praw Obywatelskich do Honorowego Komitetu Obchodów Europejskiego Roku Niepełnosprawnych 2003, do premiera Leszka Millera i Jolanty Kwaśniewskiej, którzy są Kawalerami Orderu Uśmiechu.