oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Caritas Archidiecezji Katowickiej jest w stanie przejąć publiczne ośrodki pomocy społecznej - oświadczył metropolita górnośląski abp Damian Zimoń.Takiego samego zdania jest dyrektor katowickiego Caritasu ks. Krzysztof Bąk.

Skąd w ogóle taki pomysł? W Unii Europejskiej większość ośrodków pomocy społecznej prowadzona jest przez organizacje pozarządowe. W takich sytuacjach organizacje te przejmują całkowicie ośrodki, należące do tej pory do samorządów. Niektóre polskie organizacje już się do tego przygotowują.

Zdaniem ks. Krzysztofa Bąka katowicki Caritas już jest do tego przygotowany, ma wykwalifikowaną kadrę i swoje obecne placówki prowadzi, jak do tej pory, profesjonalnie. Z tą opinią zgadza się również Halina Misiewicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

W tej chwili działalność charytatywna archidiecezji katowickiej ma skupić się głównie na pomocy bezrobotnym, zwłaszcza w miastach, gdzie sytuacja jest najtragiczniejsza. Apb Zimoń wskazał tu zwłaszcza na Siemianowice Śl., gdzie panuje bardzo duże bezrobocie, a sytuację pogarsza jeszcze dramatyczne położenie Huty Jedność i jej pracowników.

asz, kai -
Trybuna Śląska

Przeczytaj też:

Więcej o planach Caritasu (aut. BS, Dziennik Zachodni 7.02.2003; DPS Forum 12.02.2003)