oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Do tej pory starsze osoby załatwiały sobie miejsce w Domu Pomocy Społecznej na zapas. Po zmianie przepisów coraz więcej rodzin rezygnuje z posyłania seniorów do DPS, bo teraz będą musiały pokrywać znaczną część kosztów pobytu starszej osoby w Domu Pomocy.

W DPS przy ul. Podmiejskiej Bocznej (Gorzów Wlkp.) cztery rodziny zdecydowały się zabrać starsze osoby do siebie. Policzyły, że finansowo lepiej będzie gdy senior będzie w domu, a jego emerytura w budżecie wspólnego gospodarstwa domowego. Do 31 grudnia pobyt w Domu Pomocy Społecznej finansowało państwo. Od 1 stycznia państwo złożyło główny ciężar opieki nad seniorami na barki ich rodzin i samorządu. Nowa ustawa o opiece społecznej kończy z dotacjami państwowymi. Za pobyt w DPS-ie zapłacą ich lokatorzy - opłaty można im ściągnąć z emerytury albo renty (do 70 proc.), resztę muszą dokładać ich rodziny, a dopiero kiedy ich nie stać - płaci gmina. Do tej pory pobyt starszej osoby w DPS dotowało państwo (od 30 do 100 proc. kosztów). Teraz z pokrywania kosztów zwolni rodzinę tylko dochód mniejszy niż 970 zł na jedną osobę. Miasto bardzo dokładnie sprawdza teraz każde podanie. W środę prezydent zdecydował o dofinansowaniu przez samorząd pobytu w DPS siedmiu gorzowian. Tylko na ten cel do końca roku prosto z budżetu Gorzowa trzeba będzie wydać 67 tys. zł. Część rodzin po rozważeniu wszystkich za i przeciw zapewne nie zdecyduje się załatwić pobytu seniorów w DPS. Obecnie jednak w kolejce do gorzowskich placówek czeka ciągle do rozpatrzenia ponad 100 podań. Pobyt w gorzowskich domach Pomocy Społecznej to koszt ok. 1 700 - 1 800 zł. Jeśli rodzina nie dopłaci do pobytu seniora, będzie musiała to zrobić gmina. W przyszłorocznym budżecie miasta trzeba będzie zarezerwować na ten cel kilkaset tysięcy złotych. Aby zmniejszyć te wydatki samorząd musi poszukać tańszych niż 24-godzinne form opieki nad osobami starszymi. Z drugiej strony, jeśli gdy na poczet kosztów pobytu seniora w DPS trafia 70 proc, jego emerytury lub renty wiele rodzin zrezygnuje z oferty DPS. Z powodu bezrobocia w wielu domach emerytura jednego z członków rodziny jest dużym i stałym elementem rodzinnego budżetu.

Nowa ustawa o opiece społecznej weszła w życie z początkiem roku i dotyczy tylko tych osób, które dostały skierowania do DPS-u po 1 stycznia. Zmiany przepisów będą dotkliwe dopiero teraz, bo dotąd do DPS-ów przyjmowani byli seniorzy na starych zasadach, którzy skierowania dostali jeszcze w przed końcem ubiegłego roku (na miejsce w gorzowskich placówkach czeka się od nawet półtora roku).